Αν έχεις Σλούκα, διάβαινε…

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό τον Σλούκα και καταλύτη τον Βεζένκοφ νίκησε 84-82 την Μπάγερν Μονάχου.

Μια πολύ μεγάλη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στο δρόμο για την οκτάδα. Ο Ολυμπιακός με τον εξαιρετικό Σλούκα (24π.), τον Βεζένκοφ κομβικό και μεγάλα καλάθια από τον Σπανούλη, πήρε ένα πολύτιμο «ροζ» φύλλο αγώνα και ανέβηκε στο 9-8 στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα θα μπορούσε να είχε νικήσει πιο εύκολα, αλλά ο Έλληνας κόουτς έκανε κακό κοουτσάρισμα σε καίρια σημεία. Ευτυχώς στο τέλος που οι παίκτες του έκαναν ό,τι έπρεπε και έδωσαν αυτή τη μεγάλη νίκη. Το μοναδικό που δεν πέτυχαν ήταν να πάρουν και τη διαφορά των έξι πόντων, αλλά η Ευρωλίγκα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Δυναμική εκκίνηση, αλλά τα ίδια…

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Με πεντάδα με τρεις περιφερειακούς -Σλούκας, Τζένκινς και Χάρισον- ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» και πίεσαν στην άμυνα τα γκαρντ της Μπάγερν. Οδηγώντας την ομάδα του Μονάχου σε κακές επιλογές και ευστοχώντας σε τρία τρίποντα με Σλούκα, Χάρισον και Πρίντεζη στο +6 (13-7), για να πάρει το μεγαλύτερό του προβάδισμα με +7 (16-9) με τον Πρίντεζη και πάλι (σ.σ.: 7π). Όμως, ο Ολυμπιακός σταθερά έχει κενά διαστήματα μέσα στο ματς. Αυτά εμφανίστηκαν νωρίς, οι Βαυαροί «έτρεξαν» σερί 9-0, προσπέρασαν 18-16. Αν και ο Σλούκας έφερε ξανά τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ (19-18), ο Ρέινολντς με δύο σουτ από μέση απόσταση έκλεισε το δεκάλεπτο με 3/3 δίποντα και την Μπάγερν μπροστά στο σκορ (22-19). Με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το δεκάλεπτο χωρίς επιθετικό ριμπάουντ!

Έβγαλε αντίδραση στο -9…

Όταν μια ομάδα έχει έναν παίκτη με έφεση στο μακρινό σουτ και δεν τον πιέζεις για να του κάνεις τη ζωή δύσκολη, τότε θα σε τιμωρήσει. Αυτός ήταν ο Σίλεϊ για την Μπάγερν. Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν απούσα, ο γκαρντ της ομάδας του Μονάχου βρήκε ρυθμό και άρχισε να σκοράρει από το τρίποντο. Με τον ίδιο να έχει 4/5 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η είσοδος του Σπανούλη μπέρδεψε περισσότερο τους «ερυθρόλευκους», ο Έλις ήταν λες και δεν έπαιζε και με αυτά και με αυτά, η διαφορά έφτασε στο +7 για την Μπάγερν (28-35). Στην επίθεση δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Οι Βαυαροί βρέθηκαν και στο +9 (42-33) με το τρίποντο του Μπόλντγουιν, αλλά εκεί ο Μπαρτζώκας ψήλωσε την πεντάδα του, κατεβάζοντας τον Βεζένκοφ στο «3» και τους Ζαν Σαρλ και Έλις μέσα στη ρακέτα. Σερί 11-2 με πρωταγωνιστή, σε άμυνα και επίθεση τον «ερυθρόλευκο» σέντερ, ισοπαλία 44-44 (35,3”), αλλά το λάθος του στην επίθεση, έφερε ξανά την Μπάγερν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο έληξε 44-46.

Έπαιξε άμυνα και επέστρεψε…

Η μεγάλη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πώς άρχισε να παίρνει και επιθετικά ριμπάουντ. Κάτι που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε συμβεί, καθώς το ολοκλήρωσε με μηδέν επιθετικά! Ο Σλούκας ήταν «ζεστός», πετυχαίνοντας πόντους, δίνοντας ασίστ, αλλά το πρόβλημα ήταν η άμυνα πάνω στον Ρέινολντς. Ο Αμερικανός σέντερ έμοιαζε ανίκητος μέσα στη ρακέτα των «ερυθρολεύκων» (53-57). Ό,τι φάση πήρε από κοντινή ή μέση απόσταση, την τελείωσε ιδανικά. Η είσοδος του Σπανούλη βοήθησε, οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού έβαλαν σουτ, ο αρχηγός πέτυχε πέντε στα τελευταία λεπτά και μαζί με Σλούκα και Χάρισον έδωσαν πόντους και έφεραν τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 64-59, για να κλείσει το δεκάλεπτο 64-61 με το δίποντο του Μπόλντγουϊν.

Κινδύνεψε αλλά τέλος καλό…

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να κάνουν ό,τι δεν έκανε ως εκείνο το σημείο. Έβαλαν τρία μεγάλα σουτ. Πρώτα ο Σπανούλης, μετά ο Βεζένκοφ και ύστερα ο Σλούκας, για να δώσουν στους Πειραιώτες προβάδισμα 9 πόντων (75-66). Η άμυνα ήταν καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, αλλά αυτό που δεν υπήρχε ήταν καθαρό μυαλό. Ο Έλις έχασε την ηρεμία του, υπέπεσε σε ένα ανόητο αντιαθλητικό φάουλ, με τη διαφορά να μειώνεται στους πέντε πόντους (77-72). Ο Μπαρτζώκας δεν πήρε έγκαιρα τάιμ άουτ, η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό και με σερί 9-0 ισοφάρισε 77-77 (2:49). Ο Βεζένκοφ με γκολ-φάουλ έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό, 2:30 για το τέλος, ενώ ο Σλούκας τον διατήρησε στο  +3 (82-79). Το έβδομο λάθος του Μπόλντγουϊν έδωσε εύκολα την μπάλα ξανά στους «ερυθρόλευκους». Ένα ακόμα καλάθι του Σλούκα για το 84-79, ο Σίλεϊ μείωσε με τρίποντο (84-82), η επίθεση χάθηκε και στο τέλος, η εξαιρετική άμυνα του Βεζένκοφ στον Ζίπστερ, έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82.