ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έχασε τη νίκη στο φινάλε

Την ευκαιρία για μια ακόμα νίκη απώλεσε η δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού στην Πάτρα. Μιας και στο γήπεδο της Αγυάς ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο, όπου και θα μπορούσε να είχε… τελειώσει το ματς. Αλλά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα μόνο 1-0. Έτσι στο δεύτερο η Παναχαϊκή πίεσε. Αν και ο Παπαδούδης απέκρουσε πέναλτι στο 77′, στις δεύτερος λεπτό των καθυστερήσεων οι Πατρινοί ισοφάρισαν (1-1). Έχασε τη νίκη στο φινάλε

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός!

Η αναμέτρηση στην Αγυά άρχισε με την Παναχαϊκή να έχει την πρώτη φάση στο ματς. Όταν στο 6′ ο Κουτσίδης πρόλαβε κι έκοψε τον Αλιμπέ, πριν απειλήσει τον Στουρνάρα. Ακολούθως στο 9′ ο Παπακανέλλος έπιασε την κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Αργυρίου, αλλά η μπάλα δεν βρήκε το στόχο. Ωστόσο στο 11′, ο Σαπουντζής βρήκε τον Αργυρίου που γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής. Έτσι, ο Μπα που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 15′, ήταν μια φάση… καρμπόν αλλά ο Μπα αστόχησε υπό την πίεση του Μπάρετ.

Επιπλέον, στο 18′ ο Κολοβούρης έκανε μεγάλη επέμβαση σε ψηλοκρεμαστό μακρινό σουτ του Βρουσάι. Στη συνέχεια, ο γκολκίπερ των Πατρινών είπε… όχι στον Παπακανέλλο (21′) που ήταν σε θέση βολής! Επιπλέον, στο 23′ ο Σαπουντζής «σπατάλησε» ευκαιρία για το 0-2! Η Παναχαϊκή απείλησε στο 35′ με την τελική του Χριστόπουλου. Κατόπιν, στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Αλιμπέ είχε μια-δυο ενέργειες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα!

Συναρπαστικό φινάλε

Όμως στις αρχές του δευτέρου μέρους και μετά το φάουλ του Σαπουντζή, η Παναχαϊκή κέρδισε μέτρα. Αλλά και κόρνερ, ενώ στο 53′ απείλησε με τον Αλιμπέ. Ωστόσο η έγκαιρη παρέμβαση του Παπαδούδη διατήρησε το 0-1. Αλλά στο 55′ ο Αργυρίου έκανε την κίνηση από τα άκρα, αλλά δεν βρήκε στόχο. Επιπρόσθετα, στο 57′ ο Αλιμπέ έπιασε την κεφαλιά, με τον Παπαδούδη να μπλοκάρει. Ακόμα, στο 58′ ο Μπάρετ έκοψε την τελευταία στιγμή τον Μπα, με τον Κολοβούρη εξουδετερωμένο. Έτσι στο 60′ ο Ντε Ολιβέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία από πλεονεκτική θέση, καθώς γλίστρησε.

Επίσης στο 69′ ο Κολοβούρος απέκρουσε το φάουλ του Σαπουντζή. Μετά από ένα λεπτό (70′) ο Λιοφάγος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, όμως δεν σκόραρε, ενώ στο 71′ ο Παπαδούδης έδιωξε την μπάλα στο σουτ του Νάστου! Οι Πατρινοί κέρδισαν πέναλτι στο 77′, σε ανατροπή του Τραορέ από τον Καράκουτη. Αλλά ο Παπαδούδης σταμάτησε τον Χριστόπουλο από την «άσπρη βούλα». Επιπλέον στο 88′ ο Μπάρετ έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ, αλλά ο Παπαδούδης μπλόκαρε. Ωστόσο, στο 90’+2 ο Λιοφάγος σέντραρε και ο Μπάρετ ισοφάρισε σε 1-1. Έχασε τη νίκη στο φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων…

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γ. Τάτσης): Κολοβούρης, Παραστατίδης (72′ Πετράτος), Καραγιάννης, Λιοφάγος, Μπάρετ, Γρηγορόπουλος (84′ Ζέκοφ), Γκαντσιέρ (46′ Πατρινός), Αλιμπέ (72′ Τραορέ), Χριστόπουλος, Κ. Αποστολόπουλος (34′ Ντε Ολιβέιρα), Νάστος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Βρουσάι, Σγουρός (86′ Κατσουλίδης), Παπακανέλλος (81′ Μαυρουδής), Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Σαπουντζής, Κεϊτά (81′ Κεραμίδας), Καράκουτης (86′ Τσέλιος), Αργυρίου (89′ Βλαχομήτρος).