Ε(χ)ασε την ευκαιρία να τους τελειώσει

Η ισοπαλία που πήρε ο Ολυμπιακός απο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ  σαφέστατα και αδικεί τους “ερυθρόλευκους” που έχασαν την ευκαιρία να τελειώσουν την “Ενωση” και να “κλειδώσουν” το Πρωτάθλημα. Κακό πρώτο μέρος από τους Πειραιώτες ,βοήθησαν οι αλλαγές του Μαρτίνς στο δεύτερο. Προηγήθηκαν οι Πειραιώτες με τον Βρουσάι, ισοφάρισε ο Σιμόες.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους Σα κάτω απο τα δοκάρια. Ραφίνια-Σεμέδο-Σισέ-Χολέβας, τετράδα στην άμυνα. Εμβιλά-Μπουχαλάκη -Τιάγκο Σίλβα τριάδα στα χαφ, Μασούρα-Βρουσάι στα άκρα και τον Ελ Αραμπί φορ

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο  ήταν κάκιστο με ουσιαστικά δύο φάσεις ,μία για κάθε ομάδα .  Με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας, αλλά τον Τιάγκο Σίλβα να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις,  έχοντας αργές αντιδράσεις στο first touch  , ενώ και τα άκρα Μασούρας-Βρουσάι δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες ,προσέχοντας αρκετά τις αλληλοκαλύψεις.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, προσπαθούσε, κυρίως από αριστερά και τον Λιβάγια να δημιουργήσει φάσεις  ,είτε με μπαλιές προς τον απομονωμένο  Καρίμ που πάλευε μόνος του απέναντι σε Σισέ και Σεμέδο που δεν απέφευγαν λάθη αβίαστα που ευτυχώς για τους Πειραιώτες δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ιρανός ..

Η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε στο 18, όταν ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ απο δεξιά, ο Ελ Αραμπί χώθηκε στην αντίπαλη άμυνα ,κάνοντας καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Τσιντώντας έπεσε στην αριστερή του γωνία.

Η δεύτερη καλή φάση του ματς, στο πρώτο μέρος, ήταν για την ΑΕΚ. Με το απευθείας κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία στο 39 και τη μπάλα να παίρνει φάλτσα προς το τέρμα και τον Εμβιλά ,που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας στο πρώτο μέρος να διώχνει στο δεύτερο δοκάρι ως απο Μηχανής Θεός.

Αλλαγές σε πρόσωπα και Φορτούνης

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με δύο αλλαγές στο β ημίχρονο. Με Καμαρά και Φορτούνη αντί Μασούρα και Τιάγκο. Με τον πρώτο να περιμένει ο προπονητής του να δώσει περισσότερη ενέργεια και τον δεύτερο δημιουργία.

Από την άλλη, ο Καρέρα έβγαλε τον Καρίμ και πέρασε τον Ολιβέιρα. Οι δύο ομάδες φάνηκε να έχουν πιο επιθετική διάθεση στο ματς, η ΑΕΚ έχοντας δύο σερί κόρνερ και παραλίγο ένα “δώρο” του Σισέ  σε σέντρα του Ολιβέιρα αλλά ο Σα ήταν εκεί όμως στο 52, ήταν μία εξαιρετική φάση για τον Ολυμπιακό.

Ο Βρουσάι ,στο 52, συνέκλινε στον άξονα και με τακούνι έβγαλε για τον..εξτρέμ Εμβιλα που απο αριστερά έκανε σέντρα αλλά ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε “γεμάτη” τη μπάλα και το σουτ ήταν κακό φεύγοντας ψηλα άουτ.

“Μπούχα”-Βρουσάι Γκολλλλλλλλ

Δύο λεπτά μετά όμως ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Μαρτίνς είχε “διαβάσει” την ΑΕΚ  και την αδυναμία στα άκρα της και κάπου εκεί τη χτύπησε. Γρήγορο τρανζίσιον σε κλέψιμο απο τον Φορτούνη που έβγαλε για τον Μπουχαλάκη, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την ασίστ για τον Βρουσάι  που από θέση φορ πλάσαρε στην άλλη γωνία του Τσιντώτα. Με τον βοηθό του Λετονού ρέφερι να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ, αλλά το VAR  δικαίωσε τον σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός έδινε χώρο ,τόσο όσο στην ΑΕΚ και εκμεταλλευόμενος  το γρήγορο τρανζίσιον έβγαινε σε γρήγορες αντεπιθέσεις και ,μάλιστα σε ένα λεπτό έκανε δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη.

Στο 66, ο “Φορτού” έβγαλε για τον Χολέβα που γύρισε για τον Ελ Αραμπί στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ αλλά ο Μαροκινός δεν τελείωσε τη φάση, ενώ ένα λεπτό μετά , ο Φορτούνης κινήθηκε εξαιρετικά ,συγκλίνοντας στον άξονα και έκανε σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Οσο ο Ολυμπιακός δεν “τελείωνε” το ματς έδινε δικαιώματα, η ΑΕΚ έβαλε Τάνκοβιτς Σακχόφ και Παουλίνιο και τελικά μπόρεσε να ισοφαρίσει απο στημένη μπάλα στο 79, με τον Γκαρσία να εκτελεί κόρνερ από δεξιά με πολύ φάλτσο και τον Σιμόες στο δεύτερο δοκάρι, να νικάει τον Εμβιλά και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο Μαρτίνς έβαλε τον Ραντζέλοβιτς αντί του Βρουσάι στο 82 και ένα λεπτό μετά , ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-2. Τραγικό λάθος του Νεντελστιάρου που πήγε να κάνει ντρίμπλα στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκλεψε, πάσαρε στον Φορτούνη αλλά το γύρισμά του κατέληξε στον Τσιντώτα.

Το ματς είχε ένταση προς το τέλος , ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός ήταν οφσάιντ στο 88, ενώ στο 89, ο Λιβάι έκανε σέντρα -ξυράφι για τον Τάνκοβιτς που είχε κακή θέση στο σώμα του και το σουτ από τη θέση του πέναλτι έφυγε άουτ.

Την τελευταία φάση, πάντως του αγώνα την είχε ο Ολυμπιακός. Με το κόρνερ απο αριστερά και τον Εμβιλα να πιάνει την κεφαλιά απο κοντά αλλά ο Τσιντώτας με γροθιές έδιωξε

Η στιγμή: Οι αλλαγές του Μαρτίνς που άλλαξαν το παιχνίδι και έκαναν τον Ολυμπιακό πιο επιθετικό.

MVP: Ο Φορτούνης ήταν εξαιρετικός. Αλλαξε όλο το ματς. Αν ήταν και πιο εύστοχος στην προσπάθεια που είχε για γκολ τότες θα ήταν ο απολυτος game changer. Εξαιρετικός και ο Εμβιλά

O αδύναμος κρίκος:Το αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού ,ειδικά στο πρώτο μέρος έκανε αβίαστα λάθη. Χρειάζεται μεγαλύτερη σοβαρότητα.

Ο Ρέφερι: Ο Λετονός Τρειμάνις ήταν αυστηρός στο πρώτο μέρος προς τον Ολυμπιακό ,αφήνοντας τους παίκτες της ΑΕΚ να βαράνε στο ψαχνό . Στη φάση του 39 και τον Σιμόες να ρίχνει κάτω  με τρικλοποδιά τον Τιάγκο σωστά δίνεται κίτρινη κάρτα και όχι αποβολή .

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας – Μπακάκης(71 Παουλίνιο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες(85 Ινσούα) – Κρίστισιτς(71 Σακχόφ), Σιμόες – Γκαρσία, Μάνταλος, Λιβάγια(71 Τάνκοβιτς) – Ανσαριφάρντ(46 Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς, 4-2-3-1): Σα – Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας – Μπουχαλάκης, Εμβιλά – Μασούρας(46 Φορτούνης), Τιάγκο Σίλβα(46 Καμαρά), Βρουσάι(80 Ραντζέλοβιτς) – Ελ Αραμπί