Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Δύσκολη νίκη για την Μονακό πριν το ΣΕΦ

Χωρίς τον Μάικ Τζέιμς στην σύνθεσή της η ομάδας του Πριγκιπάτου τα .. χρειάστηκε μέχρι να λυγίσει το εμπόδιο της Μπουργκ με 98-94 λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ίδρωσε αρκετά η Μονακό μέχρι να καταβάλει τη σθεναρή αντίσταση της Μπουργκ με 98-94.
Η ομάδα του Πριγκιπάτου χωρίς τον Μάικ Τζέιμς στη σύνθεσή της τα … χρειάστηκε μέχρι να φτάσει στη έκτη διαδοχική της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα και ενόψει της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ (27/10, 19:45), για την Ευρωλίγκα.
Το συγκρότημα του Σάσα Ομπράντοβιτς με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη του επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ , έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Διάστημα όπου βρέθηεκ να προηγείται ακόμη και με διαφορά 17 πόντων στο 18’ με 52-35.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μάλιστα με επιμέρους σκορ 11-29 την τρίτη περίοδο την έκλεισαν στο +4 (66-70).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς έγινε… ροντέο με τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς να παίρνουν στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο.
Κορυφαίος της Μονακό ήταν ο Λόιντ με 18 πόντους και 9 ασίστ, με τον Οκόμπο να προσθέτει άλλους 15 πόντους. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Πάλμερ με 25 πόντους, ενώ άλλους τόσους είχε και ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου, Τζόρνταν Φλόιντ.
Τα δεκάλεπτα: 30-19, 55-41, 66-70, 98-94