ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δράμα ξανά η ΑΕΚ και τέζα!

Μια φορά θα μπορούσε να πει κανείς πώς είναι σύμπτωση. Όμως δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες είναι μεγάλο… χαστούκι. Καθώς η υπεροψία της ΑΕΚ είχε την «τιμωρία» που της άξιζε! Έτσι μέσα σε λίγες ημέρες έχασε δύο φορές από τη Δράμα, στην μακεδονική πόλη. Ωστόσο αν η πρώτη, για τη Handball Premier, δεν είχε τελικά και τόσο μεγάλη σημασία, η δεύτερη είχε! Μιας και το απόγευμα της Τετάρτης ηττήθηκε 32-30 για το Κύπελλο και αποκλείστηκε. Δράμα ξανά η ΑΕΚ και τέζα!

Η Δράμα «τιμώρησε» την ΑΕΚ

Ιστορική νίκη-πρόκριση για την ομάδα της Δράμας, ενώ εκείνη της ΑΕΚ την «πάτησε» ξανά στο Κύπελλο! Όπως είχε γίνει στο χαμένο τελικό, προ διετίας, με την Πυλαία. Αλλά το «χαστούκι» αυτό ήταν πιο δυνατό! Καθώς την περασμένη Κυριακή είχε προηγηθεί η ήττα της Ένωσης από τη Bianco Monte Δράμα στη Handball Premier. Όμως τώρα χρειάστηκε παράταση για το τελικό 32-30. Μιας και οι Δραμινοί είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Τόσκα που πέτυχε 10 γκολ, αλλά και τον τερματοφύλακα Κόρσακ.

Ειδικότερα οι γηπεδούχοι, όπως και στο ματς του πρωταθλήματος, έκαναν την ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω με 22-25 (44′)! Αλλά με σερί 4-0 έφτασαν στο 26-25 (55′). Επιπλέον, θα μπορούσαν να νικήσουν στην κανονική διάρκεια. Αλλά το πέναλτι του Μίλερ σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το 27-27. Όμως στην παράταση, η Δράμα ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε τη νίκη-πρόκριση για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Δράμα ξανά η ΑΕΚ και τέζα!