«Διπλό» στην Νάξο πριν τον πελάτη!

3ec549_team1

Με 3-1 σετ επικράτησαν οι νταμπλούχες Ελλάδας εκτός έδρας του Πανναξιακού και τώρα περιμένουν με άγριες διαθέσεις τον Παναθηναϊκό.

Χαρακτήρα και καρδιά νικητή έδειξαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην Νάξο επικρατώντας με 3-1 σετ του ισχυρού Πανναξιακού

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 5η σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα σε μια δύσκολη έδρα, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς και περιμένουν την Τετάρτη στο Ρέντη (18:00) τον Παναθηναϊκό για να πιάσουν κορυφή!

Ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ από την έναρξη του ματς και πήγε μπροστά στα δυο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο 15-18 αλλά στη συνέχεια ο Πανναξιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά φτάνοντας στο 22-18.  Σε εκείνο το σημείο αντέδρασε ο Ολυμπιακός μειώνοντας σε 22-21 αλλά οι γηπεδούχες ξέφυγαν ξανά με 24-22. Οι νταμπλούχες απάντησαν με μπλοκ της Μαλασάι και πόντο της Χίππε, όμως ακολούθησαν ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πανναξιακού και φιλέ της Μαλασάϊ για το 26-24 με το οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ η γηπεδούχος ομάδα.

Αντέδρασε και ισοφάρισε

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ το οποίο έδωσε το δικαίωμα στον Πανναξιακό να προηγηθεί γρήγορα με 4-0, αναγκάζοντας τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η εικόνα των «ερυθρολεύκων» δεν άλλαξε άμεσα, καθώς ακολούθησε ένα νέο σερί τεσσάρων αναπάντητων πόντων για το 8-0.   Μετά το 10-2 βελτιώθηκε η υποδοχή του Ολυμπιακού ο οποίος μείωσε σε 10-6 αρχικά και στη συνέχεια πλησίασε στον ένα πόντο (15-14, 17-16) για να ισοφαρίσει για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ σε 17-17.  Στη συνέχεια με άσσο της Ναντζέγια Μαλασάι ο Θρύλος προηγήθηκε με 18-17, έχοντας ανεβάσει την απόδοσή του. Με δυο διαδοχικούς πόντους της Λαζάρεβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (17-20) αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 20-20.  Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο σετ μπολ με καθοριστικός πόντους της Χίππε και πήραν το σετ με 23-25, ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ, για να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Συναρπαστικό σετ, «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ, για να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 11-12 μετά από ένα σερί 4-0, με πρωταγωνίστρια στην Σάσκια Χίππε. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 (12-14) μετά από επίθεση της Μαλασάϊ και το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε (13-15) και αυξήθηκε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Το σερί του Θρύλου συνεχίστηκε με πίεση από το σερβίς που δημιουργούσε πρόβλημα στην υποδοχή του Πανναξιακού. Ως εκ τούτου οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 17-13, αλλά προσωρινά χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να μειώσουν οι γηπεδούχες σε 17-18, να ισοφαρίσουν σε 22-22 και στη συνέχεια να προηγηθούν με 23-22.  Η Σάσκια Χίππε ισοφάρισε σε 23-23 αλλά το προβάδισμα πέρασε στον Πανναξιακό μετά από επίθεση της Γερμανίδας διαγώνιου που πέρασε άουτ (24-23). Η Μαρία Οικονομίδου έστειλε το σερβίς στο φιλέ για το 24-24 και ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο δικό του σετ μπολ με τους πόντους της Μαλασάι και της Χίππε (μπλοκ άουτ) που διαμόρφωσαν το 25-26.  Μετά από δυο πόντους της Χίππε (επίθεση, κερδισμένο μπλόκ άουτ) οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 27-29 και προηγήθηκαν με 2-1 στα σετ!

Έφτασε άνετα στο 3-1!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 και πήγε με +7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (1-8). Όμως στη συνέχεια ο Πανναξιακός μείωσε σε 5-8, στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Το σερί των γηπεδούχων σταμάτησε η Ναντζέγια Μαλασάϊ που σημείωσε το 5-9 με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν τον έλεγχο και να πηγαίνουν με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. H συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο 25-20 και να παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3, 26-24 (31′), 23-25 (31′), 27-29 (36′), 20-25 (28′)

1ο σετ: 4-8, 15-16, 21-18, 26-24

2ο σετ: 8-0, 16-14, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 27-29

4ο σετ: 1-8,  11-16, 16-21, 20-25

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης):  Φρέσκο 8 (7/42 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γάτση 7 (4/23 επ., 45%υπ.-32%αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/42 επ., 25%υπ.-25%αρ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 16 (7/16 επ., 9 μπλοκ), Κακουράτου -λ (35%υπ.-28%αρ.)/ Ποτοκάρ 4 (3/10 επ., 56% υπ.-56%αρ.,1 άσσος), Σεφεριάδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (7/27 επ., 47% υπ.-43%αρ.), Μαλασάϊ 15 (11/13 επι., 26%υπ.-17%αρ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (6/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίππε 25 (23/55 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (50%υπ.-50%αρ.)/ Κοκκινάκη -λ (27% υπ.-27%αρ.), Τσίμα 5 (5/11 επ., 23%υπ.-15%αρ.), Εμμανουηλίδου