Αυτοκρατορικός θρίαμβος μέσα σε ζούγκλα!

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός όρθωσε το ανάστημά του στην .. ζούγκλα του Αγίου Θωμά και υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ κάνοντας μυθικά ανατροπή

Η ομαδάρα του Φερνάντο Μπενίτεθ δεν καταλαβαίνει από τίποτα και κόντρα σε μία απολίτιστη ατμόσφαιρα κάνοντας επική ανατροπή, επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ στο κλειστό του Αγίου Θωμά  και έτσι διατήρησε το αήττητο που τρέχει στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague.

Διακοπή στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης μετά την ρίψη δακρυγόνων εκτός γηπέδου από το ντου οπαδών του Παναθηναϊκού που θέλησαν να μπουν στο γήπεδο.

Όμως ο Ολυμπιακός όταν επέστρεψε στο παρκέ απέδειξε ότι είναι ομάδα άλλου επιπέδου φτάνοντας στον θρίαμβο!

Ρήψη χημικών και διακοπή για μισή ώρα στο 1ο σετ

Ο αγώνας ξεκίνησε για να… διακοπεί σχεδόν αμέσως αφού στο 5-3, σημειώθηκε μετά από επεισόδια και ρήξη δακρυγόνου από την αστυνομία καθιστώντας αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Μισή ώρα  μετά ο ξεκίνησε και πάλι με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 13-13 με τον Φίνγκερ όμως στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 7-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 20-13. Ο Άκης Ασπιώτης που είχε περάσει στον αγώνα διαμόρφωσε το 20-14 και μετά το 21-14, οι Χουσάϊ και Γκέργκι μείωσαν σε 21-16. Ακολούθησε το 23-19 με μπλοκ του Πετρέα στον Πελεκούδα και το 24-19 στο πρώτο σετ μπολ των γηπεδούχων. Ο Πετρέας μείωσε και πάλι σε 24-20 αλλά με επίθεση του Πελεκούδα διαμορφώθηκε το 25-20.

Κυριάρχησε απόλυτα στο 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 2ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 6-2 με τον Φίνγκερ. Στη συνέχεια με τον Χουσάϊ και τον Γκέργκι ο Θρύλος αύξησε στο +6 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 3-9.  Μετά το 5-9 που ακολούθησε οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα νέο σερί εκτόξευσαν στο +8 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 5-13 με τον Γκέργκι.  Ο Χουσάϊ τη διατήρησε σε αυτή την τιμή στο 6-14 για τον Ολυμπιακό που είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Με εντυπωσιακό μπλοκ του Βουλκίδη στον Στάροβιτς ο Θρύλος εκτόξευσε στο +9 τη διαφορά για το 7-16, ενώ έγινε διψήφια μετά από άσσο του Γιώργου Πετρέα για το 7-17. Με το δεύτερο διαδοχικό άσσο του αρχηγού, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε  με 11 πόντους και το 7-18 που επιβεβαίωνε την απόλυτη κυριαρχία του. Από μπλοκ του Φίνγκερ στον Πελεκούδα διαμορφώθηκε το 10-20, μετά από άσσο του Βουλκίδη το 13-24 για το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 14-25 και να ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1 τα σετ!

Έχασε δικό του σετ!

Θετική ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού και στο 3ο σετ, αφού μετά το 3-3, απέκτησε το προβάδισμα με 3-5, ύστερα από μπλοκ στον Ράπτη και σταδιακά αύξησε τη διαφορά φτάνοντας στο 4-7 με τον Χουσάϊ και στο 5-9 μετά από μπλοκ του Βουλκίδη. Μετά από πρώτο χρόνο του ίδιου οι Πειραιώτες απέκτησαν τον «αέρα» του +4 για το 6-10 και διατηρούσαν τον έλεγχο, για το 10-13 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάϊ και το 11-14 με τον Φίνγκερ.  Ακολούθησε το 13-16,  με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 16-16 μετά από ώρα και τον Φίνγκερ να δίνει ξανά το προβάδισμα με 16-17 και με άσσο να γράφει το 16-18. Με πρώτο χρόνο του Γιώργο Πετρέα διατηρήθηκε το +2 στο 17-19 και το αύξησε  στο +3 ο Γκέργκι με τον πρώτο του άσσο στο 17-20. Ο Χουσάϊ διεύρυνε το σερί του Ολυμπιακού σημειώνοντας το 17-21. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 20-22, αλλά ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο «έγραψε» το 20-23. Στο σημείο αυτό οι«ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 5-0 σερί και έχασαν το σετ με 25-23.

Ισοφάριση και τάι μπρέικ!

Οι Πειραιώτες απέκτησαν το προβάδισμα και στην έναρξη του 4ου σετ, φτάνοντας στο 2-5 με τον Φίνγκερ και στο 5-8 στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 8-9. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αύξησε το προβάδισμά του πηγαίνοντας στο 9-13 με τον Βουλκίδη και στο 10-14 με τον Χουσάϊ. Όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά σε 14-14 και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σετ με 18-17. Μετά από παράβαση του Γιάκομπσεν ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 18-19 και ύστερα από επίθεση του Πανταλέων που κατέληξε άουτ διαμορφώθηκε το 19-21. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάϊ, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν «αέρα» τριών πόντων στο 19-22 αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση σε 22-22. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 23-23, με τον Φίνγκερ να σημειώνει το 23-24 και με δικό του μπλοκ  στον Ανδρεόπουλο, να γράφει το 23-25 για να ισοφαρίσει σε 2-2 τα σετ.

Από 8-9, 8-14 με τέσσερις άσσους του Βουλκίδη και έφυγε με τη νίκη!

Οι «ερυθρόλευκοι» στην έναρξη του τάι μπρεικ προηγήθηκαν με 0-2, μετά από μπλοκ του Φίνγκερ στον Ράπτη και με νέο μπλοκ του Χουσάϊ στον Στάροβιτς πήγαν στο 1-3, διατηρώντας το +2 στο 2-4, το 3-5 και το 4-6. Με πρώτο χρόνο του Πετρεά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-7 και στο 6-8 με τον Βουλκίδη στην αλλαγή των τερέν. Ο Θοδωρής Βουλκίδης με το 10ο πόντο του διαμόρφωσε το 7-9 και έφτασε στο 8-10 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φίνγκερ. Χάρη σε τέσσερις διαδοχικούς άσσους του Θοδωρή Βουλκίδη ο Θρύλος έφτασε στο 8-14 και στο ματς μπολ και πήρε τη νίκη με τον Φίνγκερ να σημειώνει το 9-15!

Τα σετ: 2-3 σε 2:33. 25-20 (56’), 14-25 (26’), 23-25 (33’), 9-15 (18′)

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-20

2ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 14-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-23, 23-25

4ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 23-25

5ο σετ: 3-5, 8-10, 8-12, 9-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. – 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.