Διεύρυνε το αήττητο στη Βαλένθια ο Ολυμπιακός

Με εκπληκτικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βαλένθια με 79-88 και παρέμεινε αήττητος στην Ανδαλουσία για έκτο διαδοχικό παιχνίδι.

Στον δρόμο των επιτυχιών επανήλθε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στην Βαλένθια της ομώνυμης ομάδας με 88-79 και διεύρυνε το αήττητο απέναντι στους νυχτερίδες».
Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός για τρία δεκάλεπτα στη Βαλένθια και παρά το τραγικό πρόσωπο στο τέταρτο, νίκησε 88-79, κάνοντας το 6/6 στη «Φοντέτα»!

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στο +33 (41-74), αλλά στην τέταρτη… ξέχασαν να μπουν στο παρκέ,δίνοντας τη δυνατότητα στος γηπεδούχους να μειώσουν στο 39’ σε 77-84
Στο τελευταίο λεπτό η ψυχραιμία του Σπανούλη από τη γραμμή των βολών τους έδωσε το ροζ φύλλο, που τους πήγε στο 15-17.
Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της, όσον αφορά στο πρώτο ημίχρονο. Σωστή τακτική, παιχνίδι με σύνεση και προσοχή, σωστές επιλογές στην επίθεση, άμυνες με βοήθεια και καλά ποσοστά. Όταν κλείνεις ένα ημίχρονο με 62% στο δίποντο, σημαίνει πώς τα έχεις κάνει όλα πολύ καλά. Από την άλλη, δε, έχεις αδικήσει τον εαυτό σου με την κακή εικόνα σε προηγούμενα ματς.

Μυαλωμένο παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στο πρώτο δεκάλεπτο μυαλωμένο μπάσκετ. Χωρίς να κάνουν κάτι εξεζητημένο, αλλά χτυπώντας όπου είχε αδυναμίες, αμυντικά, η Βαλένθια. Είναι χαρακτηριστικό πώς μετά το 12-9, έκαναν σερί 8-0 για να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 19-12. Έχοντας σκορ μέσα από ρακέτα με Έλις (5π.), Πρίντεζη (6π.) και Κουφό (4π.). Ειδικά ο Έλληνας φόργουορντ έκανε ζημιά στη Βαλένθια που ξαναπλησίασε, αλλά με το κάρφωμα του Κουφού έκλεισε το δεκάλεπτο 23-19 για τον Ολυμπιακό.

«Χτύπησε» στη ρακέτα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας «φρέσκαρε» την πεντάδα του με τη συμμετοχή σε αυτή των Μακ Κίσικ, Σπανούλη και Ζαν Σαρλ. Ειδικά ο Γάλλος ήταν κομβικός. Οι βοήθειες στην άμυνα απέδιδαν, οι σωστές και προσεγμένες επιλογές στην επίθεση και το θέμα ήταν πώς το σκορ μεγάλωνε. Αρχικά με τον Μακ Κίσικ (22-29), για να πάει σε διψήφια διαφορά και το +11 (33-22) με τον Βεζένκοφ στα μισά της περιόδου. Η μέγιστη που έφτασε ήταν το +16 (44-28) με τον Ζαν Σαρλ που έκανε… πάρτι στο καλάθι της Βαλένθια και τον Βεζένκοφ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-44 με το «σκοτωμένο» τρίποντο του Λαμπεϊρί και τον Ολυμπιακό να έχει 62% στο δίποντο, μαζί με 14 ασίστ.

Ερυθρόλευκη «ραψωδία»

Ο Πρίντεζης έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ. Είτε μέσα στη ρακέτα, είτε από μακρινή απόσταση, σκόραρε με κάθε τρόπο. Με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να ξεκινήσουν δυνατά, να κάνουν σερί 10-2 και να βρεθούν στο +21 (54-33). Άμυνα για Όσκαρ, καλές επιθετικές επιλογές, σκοράρισμα με κάθε τρόπο και η διαφορά να φτάνει και στους 30 πόντους (66-36) με το καλάθι του Έλις, 3:57 για το φινάλε του δεκαλέπτου, για να φτάσει και στους 33 με τις βολές του Λαρεντζάκη που διαμόρφωσε το 41-74.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα κάθισε» στην υπέρ της διαφορά αλλά τελικά΄δεν πλήρωσε τις αμυντικές της ολιγωρίες και τα λάθη φτάνοντας στη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.