ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διέλυσε τον ΠΑΟΚ και βλέπει τελικό

Το πρώτο από τα δυο βήματα που χρειάζονται για να πανηγυρίσει την πρόκριση στον  μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, έκανε ο Θρύλος που επικράτησε άνετα με 32-24 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».. Έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδος απέκτησαν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (30/1) στη Θεσσαλονίκη και θα κρίνει στην πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Κωστακίδη (1:20) και τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα φτάνοντας στο 3-1 μέσα σε 2 λεπτά, χάρη στα τέρματα των Ρέινα (1:51), Τζηρά (2:51) και Κανδύλα (3:41). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το 6:15, όταν ο Δημήτρης Τζηράς με εύστοχο πέναλτι διεύρυνε το προβάδισμα του Θρύλου για το 4-1. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από έξι περίπου λεπτά μειώνοντας σε 4-1, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα με τον Ρέινα να σημειώνει το 5-2 (7:53), διπλασιάζοντας και αυτός τα τέρματά του.  Στα 10:25, ήταν η σειρά του Γρηγόρη Σανίκη να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, επαναφέροντας το προβάδισμα των τριών γκολ για το 6-3. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην επόμενη φάση, αλλά με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κανδύλα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-4, το οποίο διατήρησε ο Τσιλιμπάρης αποκρούοντας εντυπωσιακά το πέναλτι του Παλάσκα (12:26).

Στα 15:23, ο αρχηγός του Θρύλου απέκρουσε και δεύτερο πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Κωστακίδης με το σκορ να βρίσκεται στο 7-5. Ο Ρέινα σκόραρε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, έξι περίπου λεπτά μετά το προηγούμενο γκολ του Ολυμπιακού, πετυχαίνοντας το 8-5 (17:54) και στη συνέχεια ήταν σειρά του Δημήτρη Τζηρά να φτάσει στα τρία γκολ, γράφοντας το 9-5. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, ο Άγγελος Τσίλης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 10-6 , ανοίγοντας και αυτός λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Τσιλιμπάρης στα 21:08, απέκρουσε για 3η φορά πέναλτι του ΠΑΟΚ, με εκτελεστή τον Πετρίδη και στην επόμενη φάση, ο Ρέινα συμπλήρωσε «καρέ» τερμάτων διευρύνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +5 για το 11-6. Τη διαφορά αυτή διατήρησε ο Άγγελος Τσίλης στο 23:13, διπλασιάζοντας και αυτός τα τέρματά του και ο Ρέινα τη διεύρυνε στο +7, με το 5ο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 14-7 στο 25’.

Με γκολ του Νίκου Κρητικού προήλθε το 15-8 (26:50) και με σκόρερ το Δημήτρη Τζηρά η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +8 για το 16-8 (28:47). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 16-10 και τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο διαδοχικά τέρματα των Ρέινα και Τζηρά που επανέφεραν τη διαφορά του +8 υπέρ του Θρύλου στα 31:55. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 18-12 με τους Παλάσκα και Αραμπατζή, αλλά συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Με δυο διαδοχικά γκολ του Τζηρά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-12 και μεγάλωσε στο +9 το προβάδισμα του με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη στο 38:20! Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-14, αλλά ο Πέτρος Κανδύλας με δυο διαδοχικά γκολ έγραψε το 23-14 (42:34). Στο 44:44, ο Δημήτρης Τζηράς «έγραψε» το 24-15 ενώ ακολούθησε το 3ο δίλεπτο στον Καραμπουρνιώτη. Ο Άγγελος Τσίλης στο 48:56, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 26-17 και ο Ρέινα στο 27-18, δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα μετά το γκολ του Τσίλη για το 30-20 (55:20) με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με 32-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ-ΠΑΟΚ 32-24

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 10-6, 14-7, 16-10 (ημχ.), 19-12, 21-13, 24-15, 26-18, 29-20, 32-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 1, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας 6, Σανίκης 1, Μπούμπαλο, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 4.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Καραγκιοζόπουλος 2, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 3, Κωστακίδης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Ελοζεούα, Κυπραίος 4, Δέλιας, Γιόσμου 1.