ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δεύτερο δείγμα θετικό

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 41-25 τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας σε φιλική αναμέτρηση αναδεικνύοντας πτυχές της ποιοτικής δουλειάς που γίνεται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Θετικά δείγματα και καλό αγωνιστικό πρόσωπο παρουσίασε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της, για τη νέα σεζόν. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 41-25 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο προπονητήριο του ΣΕΦ, με τον Γιώργο Καρασαββίδη να μοιράζει το χρόνο σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του και να μένει ευχαριστημένος από την εικόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν καλό ρυθμό από το πρώτο ημίχρονο, τον διατήρησαν και στο δεύτερο και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια, έφτασαν στην τελική επικράτηση. Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό το Σάββατο (27/8), κόντρα στον Διομήδη Άργους, στο προπονητήριο του ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ επιτέθηκε πολλές φορές στην κόντρα, με ταχύτητα, ωραίες συνεργασίες και πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, ενώ στη συνέχεια, με τρεις διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και τέρματα των Σλαβούλιτσα, Παπαδόπουλου και Κανδύλα, έφτασαν στο +4 (6-2) επί του Ιωνικού, στο 11ο λεπτό. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και ξέφυγαν με +7 (11-4) από την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, βρίσκοντας δίχτυα με τον Σλαβούλιτσα στο 16ο λεπτό, ενώ από το 17ο έως το 27ο, δέχθηκαν μόλις ένα τέρμα (11-5, 17-6). Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τα 20 γκολ (20-7), με τον Παπαδόπουλο στο 29ο λεπτό, έπειτα έκανε το 21-7, με τον Βέμπερ και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα 21-8 κόντρα στον Ιωνικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Καρασαββίδης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με τους Παπαβασίλη και Νιόκας να σκοράρουν από δύο τέρματα, κάνοντας το 26-9 για τον Ολυμπιακό, στο 36ο λεπτό. Με δύο γκολ του Γκράτζαν (37:25, 38:00), οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά επί του Ιωνικού στο +18 (28-10), με τον Κανδύλα να κάνει το 29-11, στο 40ο λεπτό. Με γκολ του Παπαβασίλη στο 45ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας «έγραψαν» το 32-15, με τον Νιόκας να φτάνει τα πέντε γκολ (και τις πέντε ασίστ) στο 47:00, κάνοντας το 33-17 επί των φιλοξενούμενων. Ο Γκράτζαν σκόραρε δύο ακόμη τέρματα στο 48ο λεπτό, οδηγώντας τον Θρύλο σε double score (36-18), με τον Βέμπερ να σκοράρει το 40ο γκολ των «ερυθρόλευκων» (54:00). Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και έφτασε στην τελική επικράτηση κόντρα στον Ιωνικό.