Με το μυαλό στην Μενέν

Την 18η συνεχόμενη νίκη του στην Volley League πέτυχε ο Ολυμπιακός, χάνοντας ωστόσο βαθμό από τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό του Ρέντη (3-2).

Η κόπωση από τις συνεχόμενες αναμετρήσεις δυσκόλεψε αρκετά το έργο της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία ωστόσο υπέταξε με 3-2 σετ (25-20, 20-25, 25-17, 23-25, 16-14) τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας στο «Μ. Μερκούρη» , στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Τρεις ημέρες μετά τη επιβλητική τους πρόκριση με 3-0 στο Final-4 του Κυπελλου σε βάρος του ίδιου αντιπάλου οι «ερυθρόλευκοι» υποχρεώθηκαν στην δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμού, έπειτα από την δύσκολη τους επικράτηση στην Μίκρα επί του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 2-3 την προηγούμενη αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη 18η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και πραγματοποίησαν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική διάρκεια της σεζόν που θα τους δώσει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «8» του Challenge Cup, που θα διεξαχθεί στο Ρέντη την Πέμπτη (1/3,19:00) και θέλουν δυο σετ, για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης απονεμήθηκε στον Τεοντόρ Αλεξίεφ το βραβείο του “MVP Βίκος Cola” καθώς είχε αναδειχτεί πολυτιμότερος παίκτης της 16ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» 2017-18.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο από την αρχή. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με το προβάδισμα και στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ (8-5 και 16-11). Οι «ερυθρόλευκοι» όσο κυλούσε το σετ διεύρυναν τη διαφορά. Ο Νίκος Ζουπάνης με άπιαστο καρφί από τη διαγώνιο έκανε το 21-15, για τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Μετά από λάθος των παικτών του Ηρακλή έγινε το 23-18, ο Ντρζίζγκα με μπλοκ σταμάτησε τους αντιπάλους για το 24-20 ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20, με ένα ακόμα λάθος των φιλοξενούμενων. Κατά τη διάρκεια του σετ αντικαταστάθηκε με πρόβλημα στον αστράγαλο ο Κώστας Στιβαχτής.

Ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι

Το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ ήταν νευρικό για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ αλλά η αντίδραση των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ήταν άμεση. Ο Αλεξίεφ σε πρώτο χρόνο και ο Ανδρεάδης με μπλοκ έκαναν το 8-6, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Ζουπάνης (9-9). Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στη συνέχεια για να βρεθούν οι Πειραιώτες πίσω στο σκορ με -3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Η ομάδα της Χαλκίδας διατήρησε το προβάδισμα αυτό στην εξέλιξη του σετ το οποίο πήρε με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Κυριάρχησε και 2-1!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 για να πάει με +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Ο Θρύλος διατήρησε το προβάδισμα για το 16-15 της δεύτερης τεχνικής διακοπής. Με εκτέλεση σε πρώτο χρόνο ο Ανδρεάδης έκανε το 21-16 με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα σερί 5-1. Το 22-16 διαμόρφωσε ο Ραουβέρντινκ με μπλοκ ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17 χάρη σε άσσο του Πετρέα, στην πρώτη του μάλιστα επαφή με τη μπάλα.

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες το τέταρτο σετ

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 για τον Ολυμπιακό ο οποίος πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Νέο «ερυθρόλευκο» σερί έφερε το σετ στο 10-7 ωστόσο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με -3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Με τον Ντρζίζγκα στο σερβίς το 20-23 έγινε 22-23. Ο Οιβάνεν έκανε το 23-24 αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και η Χαλκίδα έκανε 25-23 και το 2-2 στα σετ οδηγώντας το παιχνίδι στο ται-μπρέικ.

«18Χ18» και τώρα η Μενέν

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, με τριπλό μπολ έκανε το 11-11 και με τον Οιβάνεν ισοφάρισε εκ νέου σε 12-12. Ο Αλεξίεφ με άπιστη διαγώνια εκτέλεση διαμόρφωσε το 13-13 και με άσσο του Οιβάνεν ο Θρύλος προηγήθηκε με 14-13. Δυο συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή έφεραν το 16-14 και τη 18η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «8» του Challenge Cup, που θα διεξαχθεί στο Ρέντη την Πέμπτη.

Τα σετ: 3-2 σε 2:00 25-20 (23΄), 20-25 (27΄), 25-17 (24΄), 23-25 (28΄), 16-14 (18΄)

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 11-12, 16-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 17 (15/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ),
Αλεξίεφ 18 (11/23 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22%υπ.-17%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 58%υπ.-52%αρ.), Δαρίδης-λ (48%υπ.-35%αρ.)/ Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ, 33% υπ., 33% αρ.), Οϊβάνεν 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 1 (1 άσσος), Ντρζίζγκα 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσέλιος, Στεφάνου -λ

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/28 επ., 29%υπ.-23%αρ.), Γκόμεζ 22 (18/40 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ., 1 μπλοκ, 48%υπ.-31%αρ.), Γιελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (48%υπ.-38%αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ., 67%υπ.), Άνταμ, Τσοκάλος.