«Δένει» και αρέσει!

1491751

Ιδιαίτερα ικανοποιητικά δείγματα άφησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό επί βελγικού εδάφους φέρνοντας ισοπαλία απέναντι στην Γάνδη με 2-2. Γκολάρες Ιντέγε (38’) και Φορτούνης (58’). Δοκάρι ο Τσόρι στο 67’.

Εξαιρετικά δείγματα γραφής άφησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό επί βελγικού εδάφους κόντρα στην Γάνδη.

Το τελικό 2-2 είναι το λιγότερο, που κρατούν ο Βίκτορ Σάντσεθ και οι στενοί του συνεργάτες, αφού κατά γενκή ομολογία οι πρωταθλητές Ελλάδας πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με λίγη τύχη θα μπορούσαν να φτάσουν στη φιλική επικράτηση. Τα γκολ των πρωταθλητω΄ν Ελλάδ ςπέτυχαν οι Μπράουν Ιντέγε (38’) και Κώστας Φορτούνης (58’).

Οι αγώνες προετοιμασίας ωστόσο, γίνονται, ω΄στε να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα, αλλά και να διαγνωστούν τυχόν αδυναίες, κι ενώ πλησιάζουμε προς τις κρίσιμες αναμετρήσεςι των προκριματικών του Champions League, οι ερυθρόλευκοι» δείχνουν σιγά – σιγά να αποκτούν την επιθυμητή ομοιογένεια, βγάζοντας πολλές όμορφες συνεργασίες.

Σχήμα 4-4-3 και φουλ επίθεση από τον Βίκτορ Σάντσεθ

Ο Βίκτορ Σάντσεθ παρέταξε τον Ολυμπιακό με σχηματισμό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καπίνο, ενώ την αμυντική τετράδα συγκροτούσαν οι Βούρος, Μποτία, Σιόβας και Τσιμίκας, Οι Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης ήταν ο δύο αμυντικοί μέσοι, με τον Μπουχαλάκη σε πιο ελεύθερο ρόλο. Οι Φορτούνης , Πάρντο ξεκινούσαν τις ενέργιές τους από τα πλάγια κι έδινα βοήθειε στον Ιντέγε Μπράουν, που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης, στο ανεπίσημο φεινό του ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με διάθεση αν πιέσουν τον αντίπαλο και στο 15’ έχασαν την πρώτη τους σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν. Όταν ο ιντέγε έπειτα από λάθος αντιπάλου βρέθηκε  τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο Τελέν έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να αποδίδουν ωραίο ποδόσφαιρο αλλά οι παίκτες της Γάνδης ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (31’) και να κόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους.

Ο Σιμόν επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να μην παίρνει πολύ ύψος, ο Καπίνο δεν υπολόγισε την πορεία της και δεν κατάφερε να απομακρύνει.

Ο Θρύλος αντέδρασε και στο 38’ έφταε στην ιοφάριση όταν έπειτα από υποδειγματική εεκτέλεση δάουλ του Φοροτύνη, ο Ιντέγε πήδηξε πιο ψηλα απ’ όλους και με κεφαλια΄ισοφάρισε σε 1-1.

Αυστηρό πέναλτι και 2-1

Η Γάνδη προηγήθηκε εκ νέου στο 45’ με πολύ αυστηρό πέναλτι. Σε γύρισμα των γηπεδούχων, η μπάλα από το μισό μέτρο βρήε μεν το χέρι του Σιόβα, αλλάτο γεγονός ότι ήταν σε πολύ κοντινή απόσταση δημιουργεί εύκολα ερωτηματικά για το σκεπτικό της απόφασης του διαιτητή. Ο Περμπέ με δυνατή εκτέλεση έκανε το 2-1.

Γκολ-ποίημα ο Φορτούνης για το 2-2!

Στην επανάληψη, ο Βίκτορ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ζντιέλαρ, Τσόρι και Πουλίδο. Ο Ολυμπιακός απέκτησε πνοή και καλή κυκλοφορία, αλλά η Γάνδη ήταν αυτή που έφθασε πρώτη κοντά στο γκολ. Ωστόσο, ο Σίμον δεν κατάφερε στο 54’ να νικήσει τον Καπίνο. Δύο λεπτά μετά, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν (2-2) με μια γκολάρα του Φορτούνη και στο 60’ άγγιξαν την ανατροπή αλλά ο Μπουχαλάκης έπειτα από τρομερή προσπάθεια του Πουλίδο, δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά.

Στο τελευταίο 25λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Ντε Λα Μπέγια πήρε το… βάπτισμα του πυρός, ενώ στο 67’ ο Τσόρι με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας των Βέλγων!

Ο Αργεντινός «μαέστρος» του Θρύλου ανέλαβε την πλήρη οργάνωση του αιχνιδιού, είχε τρομερά κέφια αποδεικνύοντας ότι έχει όλα τα φόντα και φέτος ναείναι η χροιά του!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο, Τσιμίκας (63’ Ντε Λα Μπέγια), Μποτία (63’ Ντα Κόστα), Σιόβας (63’ Ρέτσος), Βούρος, Μπουχαλάκης (63’ Σεμπά), Μιλιβόγεβιτς (46’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης (63’ Κασάμι), Μανιάτης (46’ Τσόρι), Πάρντο (63’ Μανθάτης), Ιντέγε (46’ Πουλίδο).