Colombian Style!

14606553_1443329159015429_9174071010216966985_nΜε ηγέτη τον Φελίπε Πάρντο που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην επιστροφή του όχι μόνο  στην αποστολή ,αλλά και στην 11άδα του Ολυμπιακού, οι Πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 του Πλατανιά στο παιχνίδι της Πρεμιέρας  των ομίλων του Κυπέλλου  Ελλάδας.  Εξαιρετικοί Τσόρι και Ομάρ, που σκόραρε το τελευταίο γκολ του αγώνα.

O Μπέντο ξεκίνησε με 4-2-3-1, επαναφέροντας στην ομάδα τους Πάρντο, Μάριν στα “φτερά” , ο Τσόρι βρέθηκε σε θέση δεκαριού, με τους Ρομαό-Μπουχαλάκη σε ρόλο αμυντικού χαφ. Ο Ομάρ σε ρόλο δεξιού μπακ, ο Ρέτσος αριστερά, με Σιόβα να επιστρέφει για πρώτη φορά μετά το ματς με τη Χάποελ και δίπλα του τον Βιάνα..Τερματοφύλακας ο Λεάλι και σέντερ φορ ο Καρντόζο.

Οι Πειραιώτες είχαν ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους και με τους Πάρντο -Μάριν να έχουν κέφια κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κολομβιανό στο 6ο λεπτό ο οποίος πήρε τη μπάλα από πλάγια δεξιά και σούταρε δυνατά και χαμηλά νικώντας τον Κοκκάλα.

Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να είναι απόλυτος κυρίαρχος και τους Χανιώτες να βρίσκονται σε ρόλο άμυνας.

Αν, μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις, Καρντόζο (σουτ άουτ) και Σιόβας (κεφαλιά που απέκρουσε ο Κοκκάλας) οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει, απο νωρίς θα είχε “τελειώσει” το ματς.

Σταδιακά λοιπόν, ο Πλατανιάς προσπάθησε να βγει μπροστά και απείλησε με το σουτ του Ντίνα στο 37 που μπλόκαρε ο Λεάλι σε δύο χρόνους.

Το ημίχρονο έληξε στο 1-0 και στην επανάληψη όλοι περίμεναν πότε ο Ολυμπιακός θα ξεσπάσει. Αυτό έγινε στο 55, ΄’οταν από κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Βιάνα “τρύπησε” την άμυνα του Πλατανιά και με κεφαλιά δυνατή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοκκάλα που περίμενε στην ευθεία της εστίας του.

11 λεπτά αργότερα και αφού το ματς έμοιαζε ισορροπημένο , στο 66, ο Σιόβας έβγαλε σέντρα μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής και ο Πάρντο με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0..

2 λεπτά αργότερα, ο Ομάρ επέστρεψε και στα γκολ. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε ωραία κάθετη και ο Νορβηγός κάνοντας κίνηση Fast and furious ανοίγοντας ταχύτητα και ξεφεύγοντας απο τον αντίπαλο του έκανε το 3-0.

Μέχρι και το τέλος, ο Ολυμπιακός κυνήγησε το 4ο γκολ με κύριο εκφραστή τον Τσόρι ,αλλά αυτό δεν ήρθε με το τελικό αποτέλεσμα να καταγράφεται στο 3-0.

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Λεάλι, Ρομαό (78′ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Καρντόζο, Ντομίνγκεζ, Μάριν (65′ Μανθάτης), Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Βιάνα, Ρέτσος, Πάρντο

Πλατανιάς (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Κάργας, Μπανανά, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (83′ Moυνάφο), Ντίνας (71′ Σκαρντουέλι), Γουνδουλάκης, Ηλιάδης (69′ Τσουράκης), Ντίλαβερ