Σισέ και Σενεγάλη έβγαλαν εισιτήριο για Κατάρ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η Πρωταθλήτρια Αφρικής προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ισοφαρίζοντας την ήττα 1-0 του πρώτου ματς στα 90 λεπτά. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση και στα πέναλτι επικράτησε 3-1, με τον Μανέ να ευστοχεί στο τελευταίο. Σισέ και Σενεγάλη έβγαλαν εισιτήριο για Κατάρ.

Βασικός και πάλι ο Σισέ

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν στην αρχική ενδεκάδα της εθνικής του ομάδας, στο δεύτερο μπαράζ με την Αίγυπτο. Με τον Σισέ να έχει καλή παρουσία και σε αυτό και να αγωνίζεται και στα 120 λεπτά. Με τον «ερυθρόλευκο» στόπερ να πετυχαίνει για δεύτερη φορά, μέσα σε λίγους μήνες, κάτι σπουδαίο με την εθνική Σενεγάλης. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, έρχεται και η πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Σισέ και Σενεγάλη έβγαλαν εισιτήριο για Κατάρ.

Απίστευτη εξέλιξη στη «ρωσική… ρουλέτα»

Η Σενεγάλη ήταν καλύτερη. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς και στα 90 λεπτά, αλλά και στην παράταση. Είχε τις ευκαιρίες, αλλά τις απώλεσε. Με τη διαδικασία των πέναλτι να είχε ιδιαίτερα ψυχοφθόρα. Χαμένο το πρώτο πέναλτι της Σενεγάλης, το ίδιο και της Αιγύπτου. Χαμένο το δεύτερο πέναλτι της Σενεγάλης, το ίδιο και της Αιγύπτου. Εύστοχο το τρίτο και για τις δύο ομάδες. Στο τέταρτο η Σενεγάλη πέτυχε το 2-1, η Αίγυπτος αστόχησε και το πέμπτο πέναλτι για τους Σενεγαλέζους, με τον Μανέ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.