ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Χρυσό τρίποντο με Ανδρούτσο στο Ρουφ οι νέοι(0-1)!

imageedit_1_7850726805

Η ομάδα νέων του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα στη Σούπερ Λιγκ Κ20, παιρνώντας και από την έδρα του Ατρομήτου με 0-1, με σκόρερ τον Θανάση Ανδρούτσο στο 73′

Σε μία δύσκολη έδρα για όλες τις ομάδες της Σούπερ Λιγκ Κ20, η ομάδα νέων του Ολυμπιακού έφυγε με το διπλό από το Ρουφ κόντρα στον Ατρόμητο, με χρυσό σκόρερ τον Ανδρούτσο. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα με αυτή τη νίκη διεύρυνε το αήττητο της στα 7 παιχνίδια, έμεινε μόνη 2η μετά την ήττα του Πανιωνίου στη Λάρισα και βρίσκεται σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό(στο -2), τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στο Ρέντη για να τον προσπεράσει και να πιάσει κορυφή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το καθήκον τους και το 0-1 δεν αντικατοπτρίζει το τι συνέβη στον αγώνα. Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν νωχελικές και αναλώθηκαν στις μάχες του κέντρου, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και τον Ατρόμητο να περιμένει πίσω από την μπάλα. Οι μοναδικές 2 ευκαιρίες του πρώτου μέρους ανήκουν στον Ολυμπιακό, με τον Βρουσάι στο 21′ να επιχειρεί καλοζυγισμένο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά το δοκάρι του στέρησε τη χαρά να χριστεί σκόρερ. Στο 37′ ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ανδρούτσος ανέλαβε την εκτέλεση και με έξυπνο χαμηλό σουτ πήγε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του τέρματος, όμως ο τερματοφύλακας των Περιστεριωτών του είπε όχι με δύσκολη απόκρουση.

imageedit_3_8865900978

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και στην επανάληψη οι παίκτες του Βούζα μπήκαν πιο ορεξάτοι. Η πρώτη ευκαιρία ανήκει στον Ατρόμητο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Αγγελόπουλος στο 70′. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο βρουσάι κάνει εξαιρετική κίνηση αριστερά και λίγο μετά την μεσαία γραμμή, βλέπει τον Τσιμίκα που κάνει την επέλαση και του δίνει τη μπάλα και ο αριστερός μπακ των “ερυθρόλευκων” πάτησε περιοχή έβγαλε συρτή μπαλιά περίπου στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ανδρούτσος που είχε κάνει ένα βήμα προς τα έξω πανέξυπνα έστειλε με αριστερό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ήταν πιο άνετος, δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τον Ατρόμητο και είχε και ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Ο Βρουσάι στο 75′ βγάζει τετ α τετ τον Μανθάτη, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ, στέλνοντας την μπάλα επάνω του. Στο 82′ και στο 84′ ήρθαν δύο ευκαιρίες από κεφαλιές του Λάμπρου, με την πρώτη να σταματιέται από τον τερματοφύλακα και την δεύτερη να περνάει άουτ. Μέχρι τη λήξη δεν υπήρξε κάτι σημαντικό και ο Ολυμπιακός με το τρίποντο και την ψυχολογία περιμένει την άλλη βδομάδα τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, στο ντέρμπι αιωνίων της 10ης αγωνιστικής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κίναλης, Γιαταγανάκης, Τσίμοβιτς(68′ Κρούσιερ), Στρούγγης, Παπαδογιωργάκης, Παναγιωτόπουλος, Ρότσα, Νάτσος, Στατλάντερ(77′ Νταβιώτης), Λαζαρίδης(77′ Χαϊρούλα), Τσατσόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας, Τόλι, Νικολάου, Λάμπρου, Μανθάτης(87′ Βάρκας), Μεγαρίτης, Ανδρούτσος(90+ Κιρτζιαλίδης), Κηπουρός(55′ Τασιούλης), Βρουσάι