ΔΙΑΦΟΡΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

«Χάλκινος» στο Ευρωπαϊκό ο Σοφικίτης

Την τρίτη θέση στα 400 μ. μικτή ατομική κατέλαβε ο πρωταθλητής κολύμβησης του Ολυμπιακού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων, που διεξάγεται στη Ρουμανία.

Το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική κατέκτησε ο Βασίλης Σοφικίτης, κατά τη διάρκεια της τέταρτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού έδωσε μεγάλη μάχη στον τελικό του αγωνίσματος και κατάφερε, ανεβάζοντας σημαντικά το ρυθμό του στα τελευταία 150μ. της κούρσας, να πάρει την τρίτη θέση με 4:22.22, ξεπερνώντας τον Τσέχο Μίχαλ Γιουντίτσκι (4:22.51), που είχε πετύχει τον ταχύτερο χρόνο στα πρωινά προκριματικά, και τον Σλοβάκο Μπέντσε Ντίκατς (4:22.54). Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Πολωνός Μίχαλ Πιέλα με 4:20.50 και το ασημένιο ο Ούγγρος Τσόμπορ Μπουιντόσο με 4:21.64.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη φετινή διοργάνωση και το 59ο συνολικά στην ιστορία της διοργάνωσης (14 χρυσά, 13 αργυρά, 32 χάλκινα).