Black MAGIC και 13-0!

Με τον εξαιρετικό Ταρίκ Μπλακ να κάνει το καλύτερό του ματς με την ερυθρόλευκη φανέλα (21π. με 7/8διπ. και 7/7β.) ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γουόκαπ με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Black MAGIC και 13-0!

Υψηλά ποσοστά

Το ματς ήταν νευρικό στα πρώτα 5 λεπτά. Αν και ο Ολυμπιακός έπαιξε περισσότερο από κοντά. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μοιρασμένο σκοράρισμα, ενώ οι «πράσινοι» κυρίως από τον Γουίλιαμς (5π.). Αλλά το δεύτερο φάουλ του Παπαγιάννη στο 5′ άλλαξε λίγο τα δεδομένα. Διότι η ομάδα του Μπαρτζώκα έβγαλε καλύτερες συνεργασίες μέσα από την κίνηση.  Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός κινήθηκε με ατομικές ενέργειες, αλλά και με την άμυνά του. Αποτέλεσμα ήταν να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα, καθώς είχε 7/9 δίποντα, έναντι 7/11 των γηπεδούχων.

Ζήτημα αστοχίας

Οι «πράσινοι» με το τρίποντο του Γκριγκόνις βρέθηκαν στο +6 (16-22, 11′), αλλά στην εξίσωση του ματς μπήκε ο Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ με 7 πόντους (2/2διπ., 3/3β.) ήταν κομβικός για να ξαναπάρει ο Ολυμπιακός το προβάδισμα με 25-22 (13′). Η αστοχία των «ερυθρόλευκων» από το τρίποντο (0/7), αλλά και τις βολές (9/13), σε συνδυασμό με τα 2/3 τρίποντα των «πράσινων» ως το 17′ έφεραν το ισόπαλο 29-29. Εκεί με σερί 5-0, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 5 (31-36, 19′). Μια διαφορά που έμεινε ως το ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν τα 0/10 τρίποντα! Επιπλέον, ο Παναθηναϊκός είχε το εξαιρετικό 60% (12/20) στα δίποντα.

Η άμυνα κυριάρχησε

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός με αφετηρία την άμυνα έκανε σερί 11-1, με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ (44-39, 23′). Αλλά οι ατομικές ενέργειες των Λι και Μπέϊκον κράτησαν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (48-44, 24′).  Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» εγκλώβισε επιθετικά τους «πράσινους». Με το πρώτο τρίποντο από τον Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (53-43, 27′). Η ομάδα του Σερέλη είχε 3/14 σουτ στο δεκάλεπτο (σ.σ.: 1/7 τρίποντα). Το αποτέλεσμα ήταν εκείνη του Μπαρτζώκα να βρεθεί στο +9.

Το σερί έφτασε στο 13-0

Όμως τα ντέρμπι των «αιωνίων» είναι παιχνίδια ειδικών συνθηκών. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με σερί 8-0 σε 88” έφερε εκ νέου το ματς στην… κόψη του ξυραφιού (57-56). Με εξαιρετική δουλειά αμυντικά και 3 κλεψίματα στο διάστημα αυτό. Όμως ξανά ο Μπλακ έβαλε τέλος στην επιθετική δυσπραγία των «ερυθρολεύκων» με έμμεσο τρίποντο (60-56). Ο Μαντζούκας αποδείχθηκε εξαιρετικός από τον πάγκο (63-62, 6π.), αλλά ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού έδωσε την ασίστ για το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα (68-62, 35′). Με σερί 5-0 από βολές (σ.σ.: 4/4 ο Παπαγιάννης) οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά στον πόντο (68-67, 37′), αλλά η διαφορά επέστρεψε στο +6 (73-67, 38′) με το τρίποντο του Βεζένκοφ και το κάρφωμα του Μπλακ. Ο Λι έδινε λύσεις επιθετικά στον Παναθηναϊκός (73-70), αλλά ο Γουόκαπ με τρίποντο έδωσε… αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό (78-72, 39′). Ο Μπλακ με έμμεσο τρίποντο στα 35,2” διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Black MAGIC και 13-0!

Τα οκτάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48,  81-73.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.