Εντυπωσιακοί οι «ερυθρόλευκοι» Έφηβοι

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε ο Ολυμπιακός το τουρνουά της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων. Μιας και νίκησε με το εμφατικό 99-51 τον ΑΣ Καρδίτσας, στην πρεμιέρα. Ειδικότερα, τα παιδιά του Γιώργου Παντελάκη έπαιξαν επιθετικό μπάσκετ. Εντυπωσιακοί οι «ερυθρόλευκοι» Έφηβοι.

Πρεμιέρα και παραλίγο… 100 για τους Εφήβους

Ωστόσο η εκκίνηση του ματς ήταν ενδεικτική για το τελικό αποτέλεσμα. Διότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-2 στα μισά της πρώτης περιόδου. Όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με +20 για τους «ερυθρόλευκους». Βέβαια, στη δεύτερη η Καρδίτσα κατάφερε να μειώσει στους 15 (47-32, 16′). Αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου, η διαφορά πέρασε και πάλι τους 20 πόντους.

Για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ειδικότερα, ο Θρύλος έκανε επί μέρους 22-5, για να κλείσει την περίοδο στο +39. Ακολούθως το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και χρόνο συμμετοχής για όλα τα παιδιά. Όμως, ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του, για να νικήσει τελικά με +48 (99-51). Εντυπωσιακοί οι «ερυθρόλευκοι» Έφηβοι.

Τα δεκάλεπτα: 13-34, 37-59, 42-81, 51-99.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.