ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μπάουερ και Κοτανίδης τον έστειλαν Final-4

Στο Final-4 του Κυπέλλου πέρασε ο Ολυμπιακός. Μια πρόκριση αγχωτική, καθώς ήρθε στη διαδικασία των πέναλτι. Αλλά έχει την… υπογραφή δύο παικτών του. Πιο συγκεκριμένα των δύο τερματοφυλάκων της ομάδας. Διότι απέκρουσαν κομβικά πέναλτι. Μπάουερ και Κοτανίδης τον έστειλαν Final-4

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακή. Διότι δεν επιτρέπεται για τους πρωταθλητές να δέχονται 18 γκολ σε ένα ημίχρονο. Μιας και η άμυνα που έπαιζαν ήταν με τα… μάτια. Επιπλέον, στην επίθεση η ομάδα του Νίκου Γραμματικού βασίστηκε για άλλη μια φορά στις ατομικές ενέργειες. Καθώς ήταν λιγοστά τα τέρματα που προήλθαν μέσα από ομαδικές συνεργασίες και «αυτοματισμούς». Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +2 (4-6) με το γκολ του Μοντόρο, Ακόμη στο 11′ με το πέναλτι του Βέμπερ (5-7). Μετά το 15′ βρέθηκε κυρίως να «κυνηγά» το σκορ. Όμως υπήρξε και η εξαίρεση στο διάστημα 24′-26′ όταν προσπέρασε 15-14 με τον Οστρούτσκο. Στο φινάλε του ημιχρόνου ξανά πολλά λάθη και πίσω στο σκορ εκ νέου.

Τον… έσωσε ο Μπάουερ

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν η νωθρότητα. Ειδικά ορισμένοι παίκτες του έδειχναν να μην έχουν αντιληφθεί το διακύβευμα του ματς στη Δράμα. Διότι τα λάθη συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο. Καθώς μια ομάδα που «κυνηγά» το σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δεν έχει καθαρό μυαλό. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεψαν στην ομάδα της Δράμας να το πιστέψει και οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη άρπαξαν την ευκαιρία. Πολλά και αβίαστα λάθη. Σε εύκολες πάσες, ακόμη και σε βιαστικά μακρινά σουτ ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τιμωρηθεί με δίλεπτη αποβολή. Όλα αυτά έφεραν τη διαφορά στα 4 γκολ για τους Δραμινούς (29-25) στο 53′. Στο τελευταίο 7λεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, έκανε σερί 5-1 και ισοφάρισε 30-30 με τον Παπαβασίλη στο 59:13. Σε «νεκρό» χρόνο ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε πέναλτι. Αλλά ο Μπάουερ απέκρουσε το πέναλτι του Σίνα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Κοτανίδης τον έστειλε στο Final-4

Στην παράταση ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, αλλά στη συνέχεια το ίδιο σκηνικό. Δηλαδή ξανά βρέθηκε να «κυνηγά» το σκορ. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, επιπλέον, η διαφορά για τη Δράμα έφτασε στα δύο γκολ (34-32 και 35-33). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με το πέναλτι του Βέμπερ και το γκολ του Καραμπουρνιώτη στο 9:10, ισοφάρισαν σε 35-35 και οδήγησαν την πρόκριση στα πέναλτι. Εκεί, οι δύο ομάδες ευστόχησαν στις δύο πρώτες εκτελέσεις (σ.σ.: για τον Ολυμπιακό σούταραν Ουστρούτσκο και Βέμπερ). Μετά ανέλαβε δράση ο Κοτανίδης. Έπιασε και το τρίτο και το τέταρτο των παικτών της Δράμας. Επιπλέον, Παπαβασίλης και Δομπρής ευστόχησαν και ο Θρύλος νίκησε 39-37. Μπάουερ και Κοτανίδης τον έστειλαν Final-4.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημιχ.), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πέν.)

ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 – 8/8.