Μπαμ μπουμ και… Κάτω

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΣΕΦ κόντρα σε εκείνη του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Με μεγάλο τρίποντο από τον Αμερικανό σε “νεκρό” χρόνο, ο Ολυμπιακός νίκησε 85-82 την Μακάμπι και έφτασε σε ρεκόρ 3-1 στην Ευρωλίγκα.

Η νέα ομάδα του Ολυμπιακού είναι ικανή για πολλά, είναι ικανή για μεγάλα πράγματα. Τρίτη σερί νίκη για τον Θρύλο μετά το “διπλό” στο ΟΑΚΑ και τη νίκη με την Αρμάνι. Το σίγουρο είναι ένα. Οι “ερυθρόλευκοι” μπορούν να φτάσουν ψηλά. Έχουν μεγάλο βάθος στον πάγκο, πολλές λύσεις και ακόμα δεν έχουν φτάσει στο 100%. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει την ευχέρεια να παίρνει τον καλύτερο εαυτό από όλους τους παίκτες του. Αυτή τη φορά ήταν ο Χάρισον, ο Βεζένκοφ και βέβαια ο μεγάλος Βασίλης Σπανούλης που είναι γεννημένος για μεγάλα ματς.

Νευρικό ξεκίνημα, αλλά είχε απαντήσεις και ρυθμό

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Έλις ως αρχική πεντάδα. Ο Ολυμπιακός μπήκε εύστοχα στο παιχνίδι με τρίποντα τον Βεζένκοφ και Παπανικολάου (8-4), όμως η Μακάμπι πήρε επιθετικά ριμπάουντ, ανάγκαζε σε λάθη τον Σλούκα και με δύο τρίποντα του Μπλέιζερ, προηγήθηκε 12-8 στο 5’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν στατικοί στην επίθεση και δεν είχαν σκληράδα στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Μπράιαντ και Ντόρσεϊ να σκοράρουν με ευκολία, για το 15-22 στο τέλος του δεκαλέπτου. Το μεγάλο πρόβλημα για τους “ερυθρόλευκους” ήταν πώς δεν έκαναν φάουλ και έδιναν εύκολους πόντους στην ομάδα του Τελ Αβίβ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατάει… γκάζι. Με Σπανούλη και Χάρισον και Μάρτιν, αλλά και ένα τρίποντο από τον Τζένκινς, έκανε σερί 14-4 και το 15-22 έγινε 29-26! Ο Χάρισον ήταν ζεστός στο ματς, είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και πολλές λύσεις. Ο Σπανούλης ήταν καλά, ο Χασάν έκανε ζημιά μέσα στην ρακέτα, μαζί με τον Τζένκινς έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα. Ένα ακόμα τρίποντο από τον Χάρισον και το σκορ στο +6 για τον Θρύλο (35-29). Το θετικό ήταν πώς οι “ερυθρόλευκοι” έλεγξαν τα ριμπάουντ, απέφυγαν τα λάθη και με τον Χάρισον που ήταν απόλυτα εύστοχο στα σουτ εντός παιδειάς (3/3 διπ. 1/1 τριπ.) βρέθηκαν στο 44-40 στο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 29 σε μια σούπερ, επιθετικά, περίοδο.

Επιθετικό κρεσέντο και buzzer beater

Η ουσία είναι πώς ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Με τον Έλις και το τρίποντο του Βεζένκοφ βρέθηκε στο +9 (49-40). Ο Βεζένκοφ με ένα ακόμα τρίποντο έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 54-44. Τάιμ άουτ άμεσο από τον Σφαιρόπουλο και άμεση αντίδραση για την Μακάμπι που σε 40” μείωσε στους πέντε (54-49). Η επίθεση λειτουργούσε καλά με δύο εκφραστές. Τον ΜακΚίσικ που μπήκε στο ματς και τον Χασάν Μάρτιν που έκανε “θραύση” μέσα στη ρακέτα. Ασταμάτητος ο σέντερ του Ολυμπιακού, δεν είχε απάντηση στο μαρκάρισμά του η ομάδα του Τελ Αβίβ. Η Μακάμπι είχε λύσεις με τους περιφερειακούς της, αλλά και τον Χάντερ. Το τρίποντο του Σλούκα έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +6 (69-63) για να κλείσει η περίοδος με το τρίποντο του Τζόουνς (69-66).

Ο Γουίλμπεκιν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, πετυχαίνοντας σημαντικά, αλλά και δύσκολα καλάθια. Είναι χαρακτηριστικό πώς μέσα σε 3:20 οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μόλις ένα καλάθι, με τον Χασάν Μάρτιν (71-72). Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού βγήκαν μπροστά. Ένα καλάθι του Τζένκινης, δύο καλές άμυνες του Σπανούλη και ένα καλάθι με την “υπογραφή” του αρχηγού και 75-74, 3:29 για το φινάλε. Με τις άμυνες να παίζουν τον πρώτο λόγο. Αυτά τα ματς θέλουν και καρδιά και ψυχή!

Δηλαδή θέλουν Βασίλη Σπανούλη. Ο Kill Bill ήταν κομβικός. Καταλύτης και ο Βεζένκοφ. Πήρε επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε και έκανε μεγάλη δουλειά. Για να φτάσουμε στο 82-79 με τον V-Span, 1:44 και για 1:33 να μην σκοράρει καμμιά ομάδα. Στα 11,2” οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν φάουλ, έχασε δύο βολές ο Τζόουνς, πήρε επιθετικό ριμπάουντ η Μακάμπι και ο Γουιλμπέκιν πέτυχε το τρίποντο για το 82-82 (7,6”). Με την Μακάμπι να κάνει δύο φάουλ και να απομένουν 4” για το τέλος, στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον Χάρισον. Εκείνος πήρε ένα μεγάλο σουτ και έγραψε το 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82.