Αυτή τη φορά ο Ελ Αραμπί ήταν δημιουργός (video)

Στο φιλικό του Μαρόκου με το Κονγκό μπορεί να μην έστειλε την μπάλα στα δίχτυα...

Με εξαιρετική κίνηση έφτιαξε το γκολ για τον Μαζραουί στο τέλος του ημιχρόνου. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν στη βασική ενδεκάδα της εθνικής ομάδας της χώρας του, στο αποψινό εντός έδρας φιλικό με τον Κονγκό. Ο Γιουσέφ στο προηγούμενο φιλικό με την Σενεγάλη είχε σκοράρει το τρίτο γκολ για το Μαρόκο, στη νίκη 3-1. Απόψε, άλλαξε ρόλο. Δεν έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά έγινε δημιουργός.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, στο 45ο λεπτό, ήταν εκείνος που έκανε εξαιρετική κίνηση και μπήκε στην περιοχή του Κονγκό από τα αριστερά, παράλληλα και κοντά στην τελική γραμμή. Όταν έφτασε στο ύψος της μικρής περιοχής, “έσπασε” την μπάλα για τον επερχόμενο Μαζραουί.

Ο τελευταίος αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Ελ Αραμπί και σκόραρε, κάνοντας το 1-0 για το Μαρόκο στο φιλικό που διεξήχθη στο στάδιο “Prince Moulay Abdallah” του Ραμπάτ. Στο 63ο λεπτό αποχώρησε, παραχωρώντας τη θέση του στον Μπενσαρκί.