Άτυχοι κι εκτός τελικού οι Έφηβοι

1460650

Άδικη ήττα με 1-0 από την Skoda Ξάνθη στον ημιτελικό του Final-4 γνώρισε η ομάδα Κ-17 του Ολυμπιακού και βρέθηκε εκτός τελικού. Τρία δοκάρια και πλήθος χαμένων ευκαιριών οι «ερυθρόλευκοι».

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επαληθεύτηκε στο γήπεδο του Περιστερίου το απόγευμα της Πέμπτης και συγκεκριμένα στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Final-4 των ομάδων Κ-17 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Skoda Ξάνθη
Οι Ακρίτες με σύμμαχο την τύχη, που τους έκλεισε …προκλητικά το μάτι σε αρκετές περιπτώσεις, νίκησαν με 1-0 τους Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν σωρεία κλασσικών ευκαιριών, ανάμεσα στις οποίες και τρία δοκάρια!

H Skoda Ξάνθη που δεν είχε κάνει ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Τζιβανόπουλο, ένα γκολ που έκρινε και το παιχνίδι. Ο Σουλεϊμάν πέρασε την μπάλα στον Τζιβανόπουλο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα στο 46′, και αυτός δεν βρήκε εμπόδιο στους αμυντικούς του Ολυμπιακού και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 65′ η Skoda Ξάνθη υποχρεώθηκε να συνεχίσει τον ημιτελικό με δέκα παίκτες, αφού ο Ζουμπουλίδης αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα (για χέρι ενώ είχε μια από το πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία) και έτσι ο Ολυμπιακός είχε για 28′ αριθμητικό πλεονέκτημα.
Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη στα τελετυαάι τρία λεπτά είχε την καθολική υπεροχή και μάλιστα είχε τρία δοκάρια.

Αρχικα΄, στο 90′ ο Χατζηιωαννίδης πιάνει σουτ μέσα στην περιοχή και η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι ενώ στο 92′ ο Ολυμπιακός έχει δυο δοκάρια με τον Πέιο αρχικά και εν συνεχεία με τον Βοϊλη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καράδαης, Αμπάρα, Χατζηχρήστου (76′ Μανωλάκης), Γιανναράκης, Τσιμπούκας, Νεοφυτίδης (65′ Αντωνόπουλος), Κωστανάσιος (70′ Χατζηιωαννίδης), Αγγελόπουλος, Τσιριγώτης (53′ Βοϊλης), Ξενιτίδης (79′ Πέιος), Καμπετσής.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Σαββίδης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Θεοφυλάκης, Πεταλιώτης, Μελιόπουλος, Ζουμπουλίδης, Τσάπαρης, Αθανασιάδης (46′ Τζιβανόπουλος- 96′ Τενεκές), Σουλεϊμάν (72′ Ιωσηφίδης- 90′ Ιωάννου), Καλογιάννης (87′ Σπιριντόνοβ).