Ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη . Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον θέλουν μια νίκη για να περάσουν για μια ακόμα χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος

Πλέον η προσοχή όλων στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, εστιάζεται αποκλειστικά στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου οι πρωταθλητές θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ, την Παρασκευή (19/4), στις 18:00, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, που θα φιλοξενηθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης.

Σωστή αντίδραση και 1-0

Με διάθεση να πιέσουν από το σερβίς, αλλά και να παίξουν σε πρώτο χρόνο, μπήκαν και οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Αρκετά εκατέρωθεν λάθη έφεραν το 5-6. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στον αγώνα ο Χριστοφιδέλης, στη θέση του Κουμεντάκη, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα αντί του Αλεξίεφ, που προτιμήθηκε να προφυλαχθεί εν όψει του κυπέλλου. Με δυο διαδοχικούς άσσους του Σμιτ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-7, ωστόσο καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί από την άλλη, με διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 15-15. Στο 17-18 πέρασαν στον αγώνα και οι Ζουπάνης, Στιβαχτής και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του
Ράουβερντικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Μπλοκ από τον Στιβαχτή κατέληξε στο τερέν των φιλοξενούμενων για το 21-20. Άσσος από το Ζουπάνη και συν δυο για τους «ερυθρόλευκους» (22-20). Νέα ισοπαλία στο πρώτο σετ, με 23-23, από τον Ζουπάνη και 24-24 στη συνέχεια, από τον Χριστοφιδέλη. Άσσος του Πετρέα για το 28-27 και το πρώτο σετ μπολ του Ολυμπιακού, μετά από τέσσερα του Φοίνικα, με τον Σμιτ στη συνέχεια να τελειώνει το σετ με 29-27 για τον 1-0 των Πειραιωτών στο παιχνίδι.

Ασταμάτητος και 2-0

Ψυχωμένος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, για το δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 6-2 αναγκάζοντας τον Ζάρκο Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ – άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους και έφτασαν στο συν επτά, κάνοντας το 9-2 με όπλο τους το μπλοκ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, έφτασαν στο 18-9. Άμυνα του Χριστοφιδέλη και ο Ανδρεάδης κάρφωσε για το 23-13. Σειρά του αρχηγού του Ολυμπιακού να καρφώσει κάνοντας το 24-14, για να τελειώσει ο ίδιος το σετ με 25-15, μετά από μπλοκ.

Νευρικό σετ και 2-1

Το πρώτο λόγο στην έναρξη του τρίτου σετ είχε ο Ολυμπιακός, που πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 3-1 και 5-3. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσα με 6-6 για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκοι» και να κάνουν το 8-7. Ένα χαλάρωμα των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 14-11, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση. Με τον Τερβαπότι, να χαλάει την άμυνα του Φοίνικα και με ένα σερί 4-0 το 12-15, έγινε 16-15 και ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Φοίνικας έχτισε νέα διαφορά, για να πάρει το σετ με 25-20

Ένα βήμα μακριά από τους τελικούς

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, προηγήθηκε με 7-3, παρά τις διαδοχικές διακοπές, για βίντεο ριπλέι και είχε τον έλεγχο. Διατηρώντας το συν τέσσερα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 11-7 αρχικά και στη συνέχεια διεύρυναν τη διαφορά στους οκτώ για το 20-12. Με πλασέ ο Σμιτ διαμόρφωσε το 22-16, ο Πετρέας σταμάτησε με μπλοκ τον αντίπαλο του για το 23-16 και ο Χριστοφιδέλης έδωσε το ματς μπολ στον Ολυμπιακό. Το σετ (25-18) και ο αγώνας τελείωσαν με λάθος σερβίς του Φοίνικα. Ασταμάτητος ο Καναδός διαγώνιος, Γκάβιν Σμιτ τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και ακολούθησαν Πετρέας και Ράουβερντικ με 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών και πλέον συγκεντρώνεται στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου την Παρασκευή (19/4, 18:00), αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4, που θα διεξαχθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης.

Τα σετ: 3-1 σε 1:56, 29-27 (34′), 25-15 (24′), 20-25 (29′), 25-18 (29′)

Ολυμπιακός /(Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 13 (8/13 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 23 (19/38 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ράουβερντικ 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ., 29% αρ.), Στεφάνου -λ (58% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης 9 (7/16 επ., 2 άσσοι), Ζουπάνης 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ),

Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11 (4/12 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Λεσκόφ, Βουλκίδης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ., 30% αρ.), Βελούδης -λ (52% υπ., 42% αρ.), Άνταμ, Κιόσης, Μήλης