ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητος προς τον τίτλο!

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη ισχύος συντρίβοντας την Βουλιαγμένη στον Λαιμό με 11-5 και τη Δευτέρα σηκώνει το πέμπτο συνεχόμενο τίτλο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο έχει μετατρέψει πλέον ο Ολυμπιακός τους τελικούς της Α1 πόλο απέναντι στη Βουλιαγμένη!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πραγμαοτποιώντας εκπληκτικά σε άμυνα κι επίθεση, διέσυραν στον ΝΟΒ στον Λαιμό με το εκκωφαντικό  5-11 και ζευγάρωσαν τις νίκες τους!

Πλέον οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου θα έχουν την ευκαιρία το βράδυ της Δευτέρα ς(8/5 , 20:00) να πετύχουν το sweep  και να κατακτήσουν τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο τους και 31ο στη ιστορία του συλλόγου  μπροστά στο ένθερμο κοινό τους!

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου τελικού οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον φρενήρη τους ρυθμό, στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα στους αντιπάλους τους, αναφορικά με το ποιός είναι το απόλυτο αφεντικό.

Με πολύ πιεστική άμυνα, αλλά και ξεκάθαρες επιθετικές επιλογές, οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους σε καμία περίπτωση να αμφισβητήσουν την ξεκάθαρη ανωτερότητα τους

Με τα γκολ των Γεννηδουνιά και Μπούσλιε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 στο 6’ πριν μειώσει ο Χρήστος Αφρουδάκης για το 1-2 1’26’’ πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Με γκολ του Γιάννη Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω 16’’ πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-3, παίρνοντας σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα για την συνέχεια.

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο.

Ο Θρύλος με τέρματα των Αργυρόπουλου, Φοουντούλη προηγήθηκε 1-5, πριν μειώσει ο Δελαγραμμάτικας για το 2-5, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» απαλλαγμένοι από το άγχος απέδωσαν εκπληκτικά στην συνέχεια.

Με τέρματα των Ντόσκα, Φουντούλη, Κολόμβου  ο Ολυμπιακός έκλεισε την Τρίτη περίοδο προηγούμενος με 3-8, και το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο οκτάλεπτο όπου διαμορφώθηκε χωρίς … κόπο το τελικό 5-11, που φέρνει τον Θρύλο ένα βήμα πριν την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου τίτλου.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-2, 1-3, 2-3

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Κοπελιάδης 2, Αφρουδάκης, Χρυσοσπάθης, Δελαγραμμάτικας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 4, Αργυρόπουλος 2, Γεννηδουνιάς2, Ντόσκας, Κολόμβος, Μπούσλει,