Ασταμάτητος ο Θρύλος και τώρα ΠΑΟ

Πρώτη ημέρα του Οκτωβρίου. Αλλά ο φετινός Ολυμπιακός δείχνει πολύ καλά στοιχεία. Διότι για την εποχή έπαιξε ξανά εντυπωσιακό μπάσκετ. Κόντρα στον ανανεωμένο και βελτιωμένο, σε σχέση με πέρσι, Προμηθέα, νίκησε με 28 πόντους διαφορά (93-65) και ετοιμάζεται για την πρώτη φετινή κόντρα με τον Παναθηναϊκό (2/10, 21:00). Με στόχο την πρώτη κούπα της σεζόν, αυτή του Super Cup. Αλλά παράλληλα και το 8-0 με τους «πράσινους». Ασταμάτητος ο Θρύλος και τώρα ΠΑΟ.

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Υπήρξαν διαστήματα της αναμέτρησης στη Ρόδο όπου ο Ολυμπιακός «έκρυψε» την μπάλα. Η μεγάλη διαφορά δεν σημαίνει τίποτα. Όμως, το μπάσκετ που έπαιξε ο Ολυμπιακός λέει πάρα πολλά. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας νίκησαν 93-65 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Όπως και 28 ασίστ, 4 κοψίματα, μόλις 5 λάθη. Με την επιθετική τους άμυνα οδήγησαν την ομάδα της Πάτρας στο 44% στο δίποντο και στο 33% στο τρίποντο.

Επιπλέον, η ομάδα του Γιατρά είχε περισσότερα σουτ έξω από τα 6,75μ. Δείγμα της πολύ καλής άμυνας του Θρύλου μέσα στη ρακέτα. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 20 παραπάνω πόντους από μέσα (42-22) και 23 στον αιφνιδιασμό. Έτσι ξεκίνησαν με το… δεξί τα επίσημα ματς και είναι έτοιμοι για το πρώτο clasico της σεζόν. Ασταμάτητος ο Θρύλος και τώρα ΠΑΟ.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε 5-0 (2′). Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο (12π). Αλλά αμυντικά επέτρεψε στον Προμηθέα να απειλήσει από μακριά. Έτσι παρότι το σκορ ήταν 11-5 (4′), οι Πατρινοί μείωσαν σε 13-12 (6′). Ο Μπολομπόι ανέβασε τη διαφορά στους 7 (23-16, 57” για το δεκάλεπτο), για να κλείσει η περίοδος με 23-19. Το ομαδικό παιχνίδι του Ολυμπιακού, μαζί με την καλή άμυνα, ήταν τα στοιχεία για να πάρει διαφορά. Μακ Κίσικ και Πίτερς έδωσαν… αέρα 8 πόντων (30-22) στο Θρύλο (14′). Με επί μέρους 6-0 το προβάδισμα έγινε διψήφιο (38-27, 16′). Καταλυτική εμφάνιση και από τον Πίτερς με τον Μπολομπόι να κάνει το 47-32 (45” πριν το ημίχρονο). Όμως, το πρώτο μέρος έληξε 47-34 και τον Ολυμπιακό να έχει 63% στο δίποντο.

Πρόβα για τον ΠΑΟ

Η άμυνα δυνάμωσε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο. Επιπλέον, οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν πολλές συνεργασίες στο παρκέ. Αλλά η διαφορά μεγάλωσε. Στο 26′ άγγιξε τους 20 πόντους (59-40), ενώ στο 29′ την ξεπέρασε (64-43), ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα έφτασε στο +23 (66-43) με τον Γουόκαπ. Βέβαια, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-48. Με σερί 10-3 στο πρώτο τρίλεπτο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 79-51 μετά το τρίποντο του Λούντζη. Αν και ο Προμηθέας την κατέβασε στους 22 (79-57), αλλά και πάλι οι νταμπλούχοι πάτησαν… γκάζι. Με Λούντζη και Πίτερς την έστειλαν κοντά στους 30, για να λήξει το ματς 93-65 μετά το έμμεσο τρίποντο του Παπανικολάου. Έτσι, ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για το πρώτο clasico. Κυριακή βράδυ (21:00) κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65.