Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ντόρτια» στο ΑΕΚάκι με σούπερ Προτάσοφ (video)

Την 1η Σεπτεμβρίου του 1991 ο Θρύλος με κορυφαίο και τοπ – σκόρερ τον φοβερό Ουκρανό διεθνή φορ, που πέτυχε χατ-τρικ διέλυσε τους «κιτρινόμαυρους με 4-2 στον Ναό στην πρεμιέρα εκείνης της σεζόν.

Με μία από τις πολλές ευρείες νίκες επί της ΑΕΚ, που έχει να επιδείξει στη ένδοξη ιστορία του συνδέεται για το Ολυμπιακό χρονικά η σημερινή ημερομηνία.

Συγκεκριμένα την 1η Σεπτεμβρίου του 1991, ο Ολυμπιακός με τον Όλεγκ Μπλαχίν για δεύτερη σεζόν στην άκρη του πάγκου του απέδειξε περίτρανα τη ανωτερότητά του έναντι των «κιτρινόμαυρων» τους οποίους υπέταξε με 4-2 στο παλαιό «Γ. Καραϊσκάκης» κάνοντας ιδανική πρεμιέρα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο την έκανε του … αλατιού, αφού στο 34’ είχε βρεθεί να προηγείται με 4-0 (!) χάρη σε χατ-τρικ του Όλεγκ Προτάσοφ!

Ο φοβερός και τρομερός επιθετικός του Θρύλου έκανε πάρτι στην άμυνα της ΑΕΚ και με τρία γκολ μέσα σε 26 λεπτά οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μια ακόμα πολύ σπουδαία νίκη.

Το σκορ άνοιξε ο Νίκος Τσιαντάκης με φωτοβολίδα από τα 30 μέτρα στο 3’, για να ακολουθήσουν τρία γκολ του Ουκρανού διεθνούς φήμης επιθετικού (18’, 32’, 34’), ώστε ο δείκτης του σκορ να φτάσει στα επίπεδα του 4-0.

Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας της σε 4-2 χάρη σε εύστοχο πένβαλτι του Σαβέφσκι (42’) και πλασέ του Δημητριάδη (56’).