Ασταμάτητος και 4… αστέρων Θρύλος

Ένας απόλυτα εντυπωσιακός Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 τον Ατρόμητο. Έτσι έκανε το 2 στα 2 στη Σούπερ Λιγκ. Εξαιρετικό ντεμπούτο, ως βασικός, για τον Έσε. Κορυφαίος ο καταπληκτικός Μασούρας με δύο γκολ και από ένα οι Μαντί και Κίνι. Ασταμάτητος και 4… αστέρων Θρύλος.

Match Facts

• MVP: Ο Γιώργος Μασούρας ήταν ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Δύο γκολ -ασίστ -κλεψίματα. Τα πάντα όλα.
  • Η στιγμή: Η απόκρουση του Πασχαλάκη στο 13 και με το ματς στο 0-0. Στο τετ α τετ ο κίπερ του Θρύλου κράτησε το μηδέν.
  • Ο αδύναμος κρίκος: Ο Σκάρπα δεν έχει μπει ακόμα στο κλίμα της ομάδας, όμως προσπαθεί και σίγουρα ο χρόνος είναι υπέρ του.
  • Το κοράκι: Έκανε κάνα δύο παράξενα σφυρίγματα ο Περράκης αλλά του βάζουμε πάνω από τον μέσο όρο

Πως ξεκίνησε

O Mαρτίνεθ ξεκίνησε με ένα 4-2-2-2 , όπως και με την Τσουκαρίτσκι. Με τον Μασούρα κοντά στον Κααμπί και στα άκρα, Σκάρπα και Φορτούνη δεξιά και αριστερά, ενώ Έσε και Καμαρά ήταν στη μεσαία γραμμή. Με κίπερ Πασχαλάκη και τετράδα στην άμυνα Ροντινέι –Ρέτσο-Ντόη –Κίνι.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από νωρίς να μπει μπροστά στο σκορ αλλά δεν ήταν εύκολο γιατί ο Ατρόμητος είχε κλείσει καλά τις γραμμές, έχοντας βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Σκάρπα ,ενώ από την άλλη ο Φορτούνης και ο Μαντί αναλάμβαναν την δημιουργία. Στο 5′, ο Ελ Κααμπί έκανε γυριστή κεφαλιά άουτ ,από κόρνερ του Φορτούνη στην πρώτη φάση των Πειραιωτών που απειλήθηκαν οκτώ λεπτά μετά όταν, μετά από κόντρα, σε σουτ του Βέργου, ο Ρομπάιγ βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη και διαγώνια αλλά ο κίπερ του Ολυμπιακού αντέδρασε εξαιρετικά. Όσο πέρναγε η ώρα ο Ροντινέι, κυρίως και ο Κίνι ,λιγότερο, έκαναν ανεβάσματα σε φάση overlap αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Γκολ με βουτιά ο Μασούρας!

Στο 30 ο Σκάρπα έστειλε τη μπάλα άουτ αλλά δύο λεπτά μετά οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ , Ο Ελ Κααμπί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κίνι, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή. Μετά από κόντρες, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά-ψαράκι με πεσμένο τον Τσιντώτα και 1-0. Αυτό το γκολ ξεκλείδωσε την άμυνα του Ατρόμητου που άρχισε να δέχεται κατά κύματα επιθέσεις και αφού ακυρώθηκε γκολ του Ελ Κααμπί ως οφσάιντ του Μασούρα, που έβγαλε την ασίστ ,ήρθε η ώρα του 2-0 λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Ρέτσος έκανε την βαθιά μπαλιά προς τον Μασούρα στην περιοχή. Εκείνος έστρωσε στον Ελ Κααμπί. Ο Τσιντώτας απέκρουσε, ο Καμαρά πήρε το ριμπάουντ και εκτέλεσε για το 2-0

Mασούρας ξανά…

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης έγινε το 3-0. Ο Έσε έκλεψε τη μπάλα και έδωσε για τον Μασούρα, αυτός έκανε ένα άτυπο 1-2 με τον Ελ Κααμπί και ξαναπήρε τη μπάλα για το 3-0. Ήταν η βραδιά του. Λίγο αργότερα θα μπορούσε να είχε σκοράρει και ένα ακόμα γκολ ,όταν βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα κόντραρε. Στο 63′ ο Μπιέλ είχε την ευκαιρία για το 4-0, αλλά το σουτ που έκανε (ευθύβολο μέσα από την περιοχή, από πάσα του Ροντινέι) χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

10 λεπτά μετά και με τις αλλαγές στην επίθεση, ο Καρβάλιο ,στο 76, δεν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Αραμπί και μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ,αλλά στο 77′ ο Τσιντώντας δεν συγκράτησε τη μπάλα στο σουτ του Αλεξανδρόπουλου και ο Κίνι από κοντά έκανε το 4-0. Το πρώτο του με την Ερυθρόλευκη.

Αποβολή στο φινάλε

Αν και σε..χαλαρούς ρυθμούς , ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και με Μπρνιτς στην ενδεκάδα που είχε φάση λίγο μετά την είσοδο του στο ματς και ασίστ στον Μπιελ, στο 92 ,αλλά το σουτ που έκανε ανάγκασε τον Τσιντώτα σε δύσκολη απόκρουση. Μάλιστα ο κίπερ του Ατρομήτου αποβλήθηκε στο 90’+4, όταν έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής ,κάτι που απαγορεύεται με την ένταση να ανεβαίνει και τον κίπερ της ομάδας του Περιστερίου να φεύγει μαινόμενος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Κίνι, Μαντί (70′ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Μασούρας (56′ Μπιελ) , Σκάρπα (82′ Μπρνιτς), Φορτούνης (56′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (70′ Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Ασεβέδο, Τσακμάκης (57′ Ντιρξ), Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον, Γιουμπιτάνα (57′ Αθανασίου), Ρομπάιγ (71′ Tριμμάτης), Βέργος (66′ Ανγκιέλσκι).