Ασταμάτητες (pic)

Χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Αία Ευόσμου, στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός αγωνιζόμενος χωρίς τις Κατερίνα Γιώτα και  Άνα Ζιβογίνοβιτς, ξεκίνησε τον αγώνα με τις  Σκοτ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου, Τοτσίδου και λίμπερο την Κονόμη. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 4-1 και 7-3, έχοντας τον έλεγχο. Με ένα σερί 3-0 το 8-5 έγινε 11-5 με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να είναι ανώτερες. Άσσος της Χριστοδούλου και η διαφορά φτάνει στο συν επτά (12-5). Με τη Σκοτ στη θέση του σερβίς,  ο Ολυμπιακός πίεσε τις φιλοξενούμενες και με νέο σερί 9-0, έφτασε στο 21-6. Λάθος των φιλοξενούμενων και σετ μπολ για τις νταμπλούχες Ελλάδας (24-10), με το σετ να τελειώνει 25-11, από άουτ καρφί του Αίαντα.
Ισορροπημένο το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο και με την Χριστοδούλου να πιέζει από το σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0, για το 11-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ-άουτ. Συν επτά για τις «ερυθρόλευκες» και 16-9, στο δεύτερο σετ. Άσσος της Τοτσίδου και ο Ολυμπιακός φτάνει στο 19-11. Πλασέ της Ζακχαίου και 24-16, για να τελειώσει το σετ η Τοτσίδου, μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.
Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένα σερί 4-0. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 8-1, με νέο άσσο, αυτή τη φορά από την Κατερίνα Ζακχαίου. Η διαφορά μειώθηκε αλλά ο Ολυμπιακός, αντέδρασε σωστά στις σημαντικές φάσεις και έφτασε στο τελικό 25-19. Άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 23-18 και η Τοστίδου έκανε το 24-19, για τι σετ μπολ και ματς μπολ του Ολυμπιακού. Άσσος της Ζακχαίου τελειώνει το σετ με 25-19, για το 3-0 στον αγώνα. Η Ελληνίδα κεντρικός ήταν και η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 14 πόντους και 9/11 επιθέσεις, έχοντας επίσης 3 μπλοκ και 2 άσσος. Ακολούθησε η Τοτσίδου με 12 πόντους και η Σκοτ με 11. Πλέον το σύνολο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στρέφει την προσοχή του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις καθώς την Τετάρτη (4/12, 19:00), υποδέχεται την Χάποελ από το Ισραήλ, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.
Τα σετ: 3-0 σε 1:05, 25-11 (19′), 25-16 (21′), 25-19 (25′)