Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ασίστ ο Τσιμίκας, νίκη η Λίβερπουλ

Από εκτέλεση κόρνερ του διεθνούς μπακ προήλθε στο 89’ το νικητήριο γκολ των «Reds» με σκόρερ τον Ματίπ απέναντι στον Άγιαξ με 2-1.

Το μαγικό … πόδι του Κώστα Τσιμίκα χρειάτηκε η Λίβερπουλ, ώστε να υποτάξει πολύ δύσκολα με 2-1 τον Άγιαξ στο «Άνφιλντ» για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League και να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την ταπεινωτική ήττα με 4-1 ππου γνώρισε στην πρεμιέρα από την Νάπολι
Οι «reds» επικράτησαν 2-1 του Άγιαξ στο «Άνφιλντ» λυγίζοντας τον «Αίαντα» στο 89ο λεπτο και έκαναν σεφτέ για φέτος στο Champions League, καθώς είχαν γνωρίσει τη συντριβή με 4-1 από τη Νάπολι στην πρεμιέρα. Ο Μάτιπ πέτυχε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά από κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άργησε να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Έπειτα από γέμισμα του Άλισον, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά και βρήκε τον Ζότα, ο οποίος σκέφτηκε κατευθείαν την πάσα στον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να πλασάρει ωραία για το 1-0 στο 17’. Αυτό το γκολ όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει το «τρίποντο» στους γηπεδούχους. Η απάντηση δόθηκε δέκα λεπτά μετά, με τον Μπερχάους να στρώνει στον Κουντούς, που νίκησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα με σουτ-φωτοβολίδα με το αριστερό.

Παρότι, είχε μπόλικο χώρο μπροστά της η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός και ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μάτιπ, ο οποίος κυριάρχησε στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, καταφέρνοντας να νικήσεικαι τον Πάσφερ.