ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άσχημη εμφάνιση και αποκλεισμός

Σε μία πολύ δύσκολη ημέρα για την χώρα μας, η Εθνική μας μακριά από τον καλό της εαυτό,γνώρισε βαριά ήττα με 10-6 από την τυπικά γηπεδούχο Ισπανία και γνώρισε τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ένα κενό διάστημα στην τρίτη περίοδο,  αρκετά λάθη, το μεγάλο πρόβλημα της γαλανόλευκης ο παραπάνω και ένα σερί 4-0 βοήθησαν τους Ισπανούς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 8-3 και φυσικά να πανηγυρίσουν εύκολα την νίκη. Πλέον η γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει την Ρωσία για τις θέσεις 5-6.

Να σημειωθεί ότι οι Έλληνες αθλητές φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια στα μπουρνούζια τους, ενώ τηρήθηκε κι ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα.

Ισπανία- Ελλάδα  10-6 ( 2-1,2-2,4-0,2-3)

Ισπανία (Μαρτίν): Λόπεζ Πινέδο, Μουναρίθ 1, Γρανάδος Ορτέγκα 2, Ντελ Τόρο 1, Μινγκέλ Αλφερέθ, Λαρούμπε, Καμπάνας Πεγάδο, Φερνάντεθ Μιράντα 1, Ταχούλ 2, Περόνε, Μάγιαρακ 2, Μπούστος 1, Λόριο

Ελλάδα (Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς