Άριστα 20 με θρυλική 100άρα

Η εξαιρετική πορεία του Ολυμπιακού εντός συνόρων συνεχίζεται. Άλλη μια νίκη για τους «ερυθρόλευκους» το απόγευμα της Κυριακής και το σερί έφτασε στο 53-0. Πριν την τελευταία εβδομάδα με διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, επικράτησαν 100-70 του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και έφτασαν το 20/20 στο πρωτάθλημα. Άριστα 20 με θρυλική 100άρα.

• MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ βρήκε ξανά ρυθμό (26π. με 4/5τρ.) και έδειξε πανέτοιμος για την «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο που κράτησε τον ΠΑΟΚ για 9:49 χωρίς καλάθι από σουτ εντός παιδιάς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τζέιλεν Χαντς δεν βοήθησε καθόλου τον ΠΑΟΚ καθώς είχε μόλις 6 πόντους (2/8 σουτ) και 5 λάθη.
  • THE POINT: Τα καλά ποσοστά του Ολυμπιακού (72% διπ. και 47%τρ.) μαζί με τη διάθεση σε άμυνα και επιθετικά ριμπάουντ (13).

Η άμυνα έκανε τη δουλειά

Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-0, στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 8-0 (3′). Οι «ερυθρόλευκοι» με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια (4/4τρ.), προηγήθηκαν 16-14 (6′). Όμως εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. ήταν και ο ΠΑΟΚ. Με τον Σαλούστρο να μειώνει στο 19′ σε 23-22. Ο εξαιρετικός Βεζένκοφ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 15 πόντους (σ.σ. αλλά και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα). Με τον Ολυμπιακό στο +8. Η ομάδα του Μπαρτζώκα «έτρεξε» συνολικά σερί 14-0 για να προηγηθεί με +15 (37-22) στο 13′. Η άμυνα του Θρύλου ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει μόνο με βολές ως τα 11,3” για το ημίχρονο. Επιπλέον, ως το 16′ είχε μόλις έναν πόντο! Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +19 (42-23) με τον Λαρεντζάκη (16′), μια διαφορά που διατήρησε στα μισά του ματς, χάρη στο κάρφωμα του Μπολομπόι.

Μια ακόμη θρυλική 100άρα

Ο Βεζένκοφ ήταν σε πολύ καλή βραδιά και έφτασε τους 23 πόντους στο 24′, με 3/3 τρίποντα, για το +20 (57-37). Με το ματς να έχει πιο αργό τέμπο ως το 26′. Διότι οι δύο ομάδες έχασαν τη συγκέντρωση. Έτσι υπέπεσαν σε λάθη, 3 ο Θρύλος, ο ΠΑΟΚ 2, αντίστοιχα. Στο μυαλό του Μπαρτζώκα υπήρχε και κάτι ακόμη. Μιας και ακολουθεί εβδομάδα με διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Κάτι που έκανε. Στο 27′ με τις βολές του Λούντζη, η διαφορά πήγε στο +21 (63-42). Ωστόσο, η χαλάρωση επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 64-52 στο 30′. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 6 λάθη στην περίοδο. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, ο Θρύλος ανέβασε την ένταση σε άμυνα και επίθεση. Έβαλε 7 τρίποντα, φτάνοντας στο 38′ στο +29 (92-63). Με τον «ζεστό» Λαρεντζάκη (16π.) έκλεισε με +30 το ματς. Άριστα 20 με θρυλική 100άρα.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.