Απόψε πόνεσαν τα ματάκια μας

Ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Έληξε ισόπαλο 0-0. Βλέπεις τη στατιστική του ματς. Ο Ολυμπιακός δεν έχει κάνει ούτε μια τελική στο τέρμα. Ένα σουτ από τον Λόπες λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το χειρότερο είναι πώς στη Λεωφόρο δεν υπήρξε πλάνο νίκης. Απόψε πόνεσαν τα ματάκια μας.

Μηδέν τελικές

Ο Μαρτίνς μετά το ματς έκανε λόγο για δύσκολη περίοδο που περνά ο Ολυμπιακός. Μίλησε για τις απουσίες ελέω Κόπα Άφρικα. Το θέμα είναι πώς ήξεραν εδώ και καιρό οι πρωταθλητές πώς θα τους λείψουν παίκτες για τη διοργάνωση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Αποδεικνύεται πώς η ομάδα δεν είναι έτοιμη να διαχειριστεί αυτές τις απουσίες. Φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πορτογάλος προπονητής για να καλύψει τις απουσίες πρόσθεσε στην ενδεκάδα τρίτο κεντρικό αμυντικό.

Με τον Μαντί Καμαρά να μην είναι σε καλό «φεγγάρι» και τον Εμβιλά ακόμα να μην έχει βρει τον καλό του εαυτό, ο Ολυμπιακός είχε πενιχρή δημιουργία, ανύπαρκτη επιθετική ανάπτυξη. Έλειπε και ο Μπουχαλάκης που τόσα έχει ακούσει, αλλά είναι πολύτιμος. Στο ημίχρονο μπαίνει στο ματς ο Ελ Αραμπί. Και τί κάνει ο Professor; Τον αφήνει μαζί με τον Τικίνιο, αλλά τον βάζει στα άκρα. Στην ουσία δεν τον εκμεταλλεύεται σε κανένα σημείο. Διότι με δύο φορ στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε μια τελική! Όχι στο τέρμα, αλλά γενικά!!! Ούτε πήρε τίποτα με την είσοδο του Βαλμπουενά.

Θεατής ο Μπρινιόλι!

Η επιλογή του Τικίνιο αντί του Ελ Αραμπί στην αρχική ενδεκάδα δεν αποδείχθηκε πετυχημένη από τον Μαρτίνς. Ο Βραζιλιάνος πέρασε απαρατήρητος και δεν έδωσε το παραμικρό. Αλλά ο Πορτογάλος προπονητής τον κράτησε στο ματς για 85 λεπτά. Το ανησυχητικό, περισσότερο από το δεύτερο σερί 0-0 στο πρωτάθλημα μέσα στο 2022, είναι η κακή εικόνα των «ερυθρόλευκων». Δεν αρμόζει στο DNA του να παίζει για να κρατήσει τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή του και μόνο αυτό! Δεν αρμόζει στο μεγαλύτερο σύλλογο της Ελλάδας να παίζει παθητικά. Ο Μπρινιόλι έπιασε μόλις μια φορά την μπάλα στο ματς, στο 90ό λεπτό, μετά από ένα γέμισμα από τα δεξιά του Καμαρά. Απόψε πόνεσαν τα ματάκια μας.

Κράτησε το +9

Στο φινάλε της βραδιάς πάλι καλά που η διαφορά από τη δεύτερη θέση παραμένει στους 9 βαθμούς. Με τη διαφορά πώς τον Ολυμπιακό ακολουθεί πλέον ο ΠΑΟΚ και όχι η ΑΕΚ που έπεσε στο -10. Επιπλέον, οι πρωταθλητές διατήρησαν το αήττητό τους. Αλλά με την εικόνα που έχουν, ειδικά μέσα στο 2022, το μόνο σίγουρο είναι ένα. Οι πρωταθλητές έχουν σημαντική διαφορά κυρίως γιατί οι αντίπαλοί τους είναι χειρότεροι από πέρσι. Έχουν ένα σημαντικό αβαντάζ στη «μάχη» για τον τίτλο. Αλλά όπως και να το κάνουμε, η εικόνα της ομάδας δεν εμπνέει σιγουριά. Κι αυτό είναι σημαντικό θέμα για τη συνέχεια.

Σε δύσκολη φάση

Ο Μαρτίνς δεν δείχνει να έχει εναλλακτικό πλάνο. Ειδικά σε ορισμένες θέσεις παίζουν συνεχώς οι ίδιοι παίκτες και στο τέλος θα «σκάσουν». Με τον Ιανουάριο να έχει ακόμα πολύ δρόμο και σημαντικά ματς. Κάνει… μπαμ πώς χρειάζεται μια βοήθεια ο Ρέαμπτσιουκ. Αλλά ακόμα δεν ήρθε αριστερό μπακ. Όσον αφορά στην παραδοχή του Πορτογάλου πώς η ομάδα δεν είναι καλά, αυτό δείχνει επίγνωση της κατάστασης. Μίλησε για δουλειά ως λύση. Με συνεχόμενα ματς Τετάρτη-Κυριακή, αλλά και τις απουσίες που υπάρχουν, πού χρόνος για να διορθώσει, μέσω δουλειάς, την κακή εικόνα;