ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άνιση «μάχη» κόντρα σε… οκτώ!

Το ματς με την ΤΤΤ Ρίγα ήταν δύσκολο πριν αρχίσει. Μιας και ο τραυματισμός της Γουίλιαμς στέρησε ένα βασικό, επιθετικό «όπλο» από τις «ερυθρόλευκες». Όμως είχαν έναν ακόμη αντίπαλο! Για την ακρίβεια… τρεις! Διότι η διαιτησία ήταν κάκιστη στο ματς. Καθώς τρεις… απίθανες ρέφερι «φόρτωσαν» μέσα σε 4 λεπτά με φάουλ τις Μόρισον (2) και Βίτολα (3) στο πρώτο δεκάλεπτο. Επομένως εκεί έγινε η… δουλειά και μετά οι κοπέλες του Θρύλου πάλεψαν, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν μια μεγάλη υπέρβαση. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα με 77-68. Αλλά η υπόθεση πρόκριση παραμένει ανοικτή. Άνιση «μάχη» κόντρα σε… οκτώ!

• Η MVP: Μαργκό Κλαβό. Η Γαλλίδα φόργουορντ έκανε μεγάλη ζημιά με τα 6/9 τρίποντα και τα 7 ριμπάουντ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η κάκιστη διαιτησία. Ειδικά η άπειρη Πολωνή Μποτκοβίντσκα, αλλά και οι Τουρκάλες Τετίκ και Κουνγόρ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Βανέσα Γιάσα. Η Λετονή φόργουορντ δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα της
  • THE POINT: Η ΤΤΤ Ρίγα πήρε 19 επιθετικά ριμπάουντ και πέτυχε 22 πόντους από δεύτερες επιθέσεις

«Σφαγιαστική» διαιτησία

Ιδιαίτερα νευρικό και κακό ξεκίνημα για τις «ερυθρόλευκες». Καταρχάς η Ρίγα άρχισε το ματς με 3/3 τρίποντα για το 2-11 (3′). Επιπλέον, η απουσία της Γουίλιαμς ήταν φανερή επιθετικά. Ακόμα τα 5 λάθη στα πρώτα 5 λεπτά οδήγησαν στο 5-15 και μετά το 5-20 (7′)! Με τις Χριστινάκη και Μόρισον να δίνουν λύσεις, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν 5-0 και μείωσαν σε 10-20 (8′). Οι Λετονές πήγαν ξανά τη διαφορά στο +14 (10-24) στα 47,3”. Αλλά στο φινάλε της περιόδου, οι  Μόρισον και Σπυριδοπούλου την κατέβασαν στους 10 (14-24).

«Νεκρά» διαστήματα

Ωστόσο τα πράγματα χειροτέρεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Καθώς η ομάδα του Νίκλα έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από 4 λεπτά. Επιπρόσθετα, η ΤΤΤ Ρίγα έκανε σερί 12-0 και ξέφυγε με 22 πόντους διαφορά (14-36, 15′). Εξάλλου αστοχία, χαμένα ριμπάουντ και λάθη έκαναν ζημιά. Αν και η Κολλάτου έβαλε… τέλος στην επιθετικό «λειψανδρία» (16-36, 15′), οι Λετονές προηγήθηκαν 41-18 (17′). Ειδικότερα είχαν 20 ριμπάουντ, τα 11 επιθετικά. Με αφετηρία την άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να κλείσουν την… ψαλίδα. Έτσι με 7-0 μείωσαν 25-41 (19′), ενώ είχαν και 3 χαμένες βολές. Όμως το ημίχρονο έληξε 28-45 με σουτ της Χριστινάκη σε «νεκρό» χρόνο (28-45).

Βελτιωμένη εικόνα

Αν και οι κοπέλες του Θρύλου άρχισαν με καλές άμυνες το τρίτο δεκάλεπτο, είχαν δύο ζητήματα. Κακές επιλογές στην επίθεση και χαμένα ριμπάουντ. Βέβαια, το γεγονός πώς κράτησαν τη Ρίγα για 5:31 χωρίς σκορ ήταν σημαντικό. Αλλά έκαναν μόλις 6-0 στο διάστημα αυτό για το 34-45 (26′), πριν σκοράρει με τρίποντο η Κλαβό (34-48). Στη συνέχεια, ένα αμφισβητούμενο φάουλ της Βίτολα, έφερε τη δεύτερη τεχνική ποινή στον Νίκλα και την αποβολή του (3:02). Ίσως αυτό το γεγονός να «ξύπνησε» τις «ερυθρόλευκες». Καθώς βρήκαν λύσεις επιθετικά και μείωσαν στους 13 (40-53 και 43-56) με Νικολοπούλου και Χριστινάκη. Αλλά δύο μεγάλα τρίποντα της Ρίγα κράτησαν τη διαφορά στους 15 (46-61).

Άνιση «μάχη»

Όμως τα λάθη δεν είχαν σταματήσει, ενώ υπήρξαν και πολλές χαμένες φάσεις με κακές, ατομικές άμυνες. Έτσι, η διαφορά επέστρεψε ξανά στους 18 (46-64). Αλλά μέσα από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» θέλησαν να κάνουν ακόμα μια αντεπίθεση. Διότι με την Βίτολα βρήκε πόντους, ενώ το τρίποντο της Κάντζι κατέβασε τη διαφορά στους 8 (64-72, 38′). Όμως ένα ακόμη τρίποντο της Κλαβό έκανε τη ζημιά. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ με το καλάθι της Χριστινάκη (68-77). Άνιση «μάχη» κόντρα σε… οκτώ!

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 28-45, 46-61, 68-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.