Τεστ….ΠΑΠ στο ΣΕΦ

Τι και αν ήταν λαβωμένος  και με ουσιαστικά ανέτοιμο τον Σπανούλη ,αλλά και τον Πρίντεζη; Ο Ολυμπιακός  βρήκε  τον τρόπο με ηγέτες τους Παπανικολάου,Παπαπέτρου, Γκρίν, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 77-69 κάνοντας το 11-5 στην Ευρωλίγκα.  “Κλειδί” της  νίκης, το προσπέρασμα στο τελείωμα της 3ης περιόδου και η “σφιχτή”  άμυνα που αποσυντόνισε τους “Πράσινους”.

Οι “Πράσινοι ξεκίνησαν με επιθετική άμυνα πάνω στα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι στα πρώτα 4 λεπτά είχαν μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία κάτι που σήμαινε ότι καλάθι έμπαινε μόνο με τις βολές απο την πλευρά των Πρωταθλητών.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-5 , με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και παράλληλα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του με τον Μπίρτς 5’10 πρίν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Καναδό να θυμίζει το ξεκίνημα του με τη Φενέρ, βάζοντας 6 πόντους σερί για το 11-5.

Την ίδια ώρα, η έμπνευση του Πασκουάλ να ξεκινήσει με ψηλό σχήμα και τον Τζεντίλε, αποδείχτηκε ατυχής γιατί η άμυνα μπορεί να δούλευε καλά, αλλά ο Ιταλός παίρνοντας τρεις επιθέσεις μόνος του, αστοχώντας, μάλλον έκανε κακό στην ομάδα του παρά καλό.

Κάπως έτσι, οι Πρωταθλητές βρήκαν τα πατήματα τους και την ισορροπία τους φτάνοντας στο +8 (15-7).

Η είσοδος των Τζέιμς και Ρίβερς έδωσε περισσότερη ταχύτητα και σκορ στον Παναθηναϊκό με τον πρώτο ,έχοντας 8 πόντους, να κρατάει τους “Πράσινους” στην επίθεση και τον Ρίβερς με 10, πόντους και εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα του Λοτζέσκι έφερε το 24-23.

Ωστόσο, η είσοδος του Παπανικολάου έδωσε ενέργεια σε άμυνα ,με τον Φοργουορντ του Ολυμπιακου να σκοράρει 5 πόντους και τους Πειραιώτες να φεύγουν και πάλι στους 6 (34-28) ,αλλά τον Παναθηναϊκό να μένει και πάλι ζωντανός με τις εμπνεύσεις των Ρίβερς,κυρίως που εκτελούσε από παντού(13 πόντοι ) και Τζέιμς(14) και το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 38-37.

Στην επανάληψη, οι δύο προπονητές μίκρυναν πολύ το Rotation , σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με τα δεδομένα να ήταν δύο. Η αστοχία του Ολυμπιακού , και οι δύο Αμερικάνοι του Παναθηναϊκού που είχαν 38 από τους 48 πόντους των φιλοξενούμενων.

Οι Πειραιώτες “ξεκόλλησαν” μετά από ένα σερί χωρίς σκορ για 4 λεπτά με δύο βολές του Λοτζέσκι από τους 45 πόντους , και όταν οι δύο προπονητές αποφάσισαν να κάνουν Rotation, o Ολυμπιακός ήταν αυτός που έβγαλε ποιότητα και με τέσσερις πόντους του Βέλγου και καλάθια από Παπαπέτρου και Γκριν προηγήθηκαν με σερί 9-0 (55-48) για να κλείσει η 3η περίοδος με ένα καλάθι ala Superman του Τζέιμς που είχε βρει τον μπελά του από την καλή άμυνα του Γουότερς.

Ο νεοφερμένος Αμερικανός του Ολυμπιακού μπορεί να ήταν αργός στη δημιουργία, αλλά στην άμυνα βοήθησε πολύ στο να κουράσει τον Τζέιμς ,ενώ ήταν και αυτός που με τρίποντο έκανε το +11 (64-53) ,που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Πειραιωτών .

Ο Πασκουάλ,θέλοντας να ξεκουράσει τον Τζέιμς, επανέφερε τον Ρίβερς, που είχε βγεί ελέω 4 φάουλ, ,ενώ ο Σφαιρόπουλος έβαλε στην εξίσωση τον Σπανούλη.

Οι “Πράσινοι” επανήλθαν με το -3, χάρις σε τρίποντο του Σίνκλετον αλλά εκεί “μίλησε” ο Παπαπέτρου που με δύο τρίποντα και ένα κάρφωμα coast to coast , αλλά και ένα καλάθι του Kill bill, η διαφορά πήγε στο +11 (75-64) και κάπου εκεί το παιχνίδι “τελείωσε” με το τελικό αποτέλεσμα να καταγράφεται στο 77-69..

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11 (5/5 διπ., 9 ριμπ.), Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 12 (8/8 β., 7 ασ.), Γουότερς 3 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7 (2/9 διπ.), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 7.

Παναθηναϊκός (Τ. Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 23 (3), Τζέιμς 24 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 4.