ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άνετο τον Αερωπό 25-17

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 25-17, εκτός έδρας, τον Αερωπό Έδεσσας, για την 5η Αγωνιστική της Β’ Φάσης της Handball Premier.

Το «τέσσερα στα τέσσερα» στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε εκτός έδρας με 25-17 του Αερωπού Έδεσσας, για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία του. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν ξανά μετά από δύο βδομάδες (5/2), «μπήκαν» νωθρά στο ματς, αλλά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν ρυθμό και κυριάρχησαν απόλυτα επί της ομάδας της Έδεσσας, πανηγυρίζοντας, έτσι, τη νίκη, την τέταρτη στα πλέι οφ του θεσμού. Στο ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Σλαβούλιτσα, οι Πειραιώτες παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση και με πρώτους σκόρερ τους Παπαδόπουλο και Μπάγιο, με έξι γκολ ο καθένας, έφυγαν από την Έδεσσα με ένα σημαντικό «διπλό», στο δρόμο για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο ματς και στα πρώτα 10 λεπτά, βρέθηκε πίσω με 4-2 από τον Αερωπό, άλλα στη συνέχεια, μείωσε σε 4-3, με σκόρερ τον Παπαδόπουλο. Ο Θρύλος δέχθηκε δύο ακόμη τέρματα (6-3) από τους γηπεδούχους, μείωσε σε 6-4, με τον Μοντόρο (14:59), αλλά στην επόμενη φάση, βρέθηκε ξανά στο -3 (7-4). Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και άλλαξαν την εικόνα τους, αφού με ένα σερί 5-0, προσπέρασαν την ομάδα της Έδεσσας με 9-7, με γκολ των Οστρούτσκο (15:45, 21:00), Σλαβούλιτσα (18:20), Παπαδόπουλου (20:17) και Μιχαηλίδη (22:49). Με νέο τέρμα του Παπαδόπουλου (24:38), οι Πειραιώτες κράτησαν τη διαφορά του +2 (8-10), όπως έκαναν και με τον Οστρούτσκο (25:42), για το 11-9, ενώ στη συνέχεια, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου (29:11), «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με +3 (9-12).

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τέρματα των Καραμπουρνιώτη (31:02) και Πασσιά (32:11), αύξησε τη διαφορά στο +5 (9-14), ενώ στη συνέχεια, με σκόρερ και πάλι τον Πασσιά (35:34), έκανε το 15-10 επί του Αερωπού. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-10 και έπειτα, με νέο πέναλτι του Παπαδόπουλου (42:49), κράτησε το προβάδισμα του +6 (11-17), ενώ στη συνέχεια, με γκολ του Κανδύλα στην κόντρα (44:18), ξέφυγε με +7 (11-18) από τη γηπεδούχο ομάδα! Με δύο διαδοχικά «χτυπήματα» του Μπάγιου (44:44, 45:21) στην αντεπίθεση, ο Θρύλος «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +9 (11-20) και στη συνέχεια, με Μιχαηλίδη (48:37) και Σλαβούλιτσα (49:53), έφτασε στο 22-13, κόντρα στον Αερωπό. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με το πόδι στο «γκάζι» κόντρα στον Αερωπό και έτσι, με τρία ακόμα τέρματα του Μπάγιου (53:20, 54:08, 57:29), εκ των οποίων το πρώτο με εξαιρετικό γυριστό σουτ, έφτασαν στο 25-16 και στην τελική επικράτηση με 25-17.