Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άνετα τον Θρασύβουλο πριν το … νταμπλ! [Video]

Στις 26 Απριλίου του 2009 ο Θρύλος του Ερνέστο Βαλβέρδε με επίδειξη δύναμης επικράτησε 2-0 της ομάδα της Φυλής, έξι ημέρες πριν κατακτήσει το νταμπλ απέναντι στην ΑΕΚ στον συγκλονιστικό τελικό Κυπέλλου του ΟΑΚΑ.

Με μία εύκολη νίκη σε βάρος του Θρασύβουλου με 2-0 στην Φυλή συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, στις 26 Απριλίου του 2009 ο Θρύλος με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην πρώτη του θητεία στην άκρη του πάγκου του, επιβλήθηκε εύκολα της ομάδας των δυτικών προαστίων και ουσιαστικά έκανε μία καλή προπόνηση ενόψει του συγκλονιστικού τελικού Κυπέλλου με την ΑΕΚ που του είχε χαρίσει το νταμπλ στην διαδικασία των πέναλτι με 15-14 (4-4 παρ. 3-3 κανονικός αγώνας)!

Μετά από ένα άκρως υποτονικό πρώτο 45λεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι στην επανάληψη και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών πόντων.
Μετά από πολιορκία αρκετής ώρας στα καρέ του Θρασύβουλου, ο Ματ Ντάρμπισιρ άνοιξε το σκορ στο 65′ με υπέροχη ατομική ενέργεια που ολοκλήρώθηκε με σουτ-δυναμίτη μέσα από την περιοχή (είχε περάσει στο ματς τέσσερα μόλις λεπτά νωρίτερα, μαζί με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς), ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα και μοιράστηκε την πρωτιά των σκόρερ με τον Ίσμαελ Μπλάνκο της ΑΕΚ.