ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έ-Χ-ασε την ευκαιρία η Σίτι (video)

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε στο 1-1 με την Λίβερπουλ, στο Μάντσεστερ, αλλά έχασε πέναλτι για τη νίκη.

Το μεγάλο ντέρμπι στην Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ και την πρωταθλήτρια Αγγλίας έληξε ισόπαλο 1-1. Μια αναμέτρηση που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Όλα έγινε μέχρι το 45ο λεπτό. Με τους πρωταθλητές Αγγλίας να προηγούνται νωρίς, την Σίτι να φτάνει στην ισοφάριση στο ημίωρο και να χάνει πέναλτι με τον Ντε Μπρόινε λίγο πριν την ανάπαυλα για να γυρίσει το ματς και να πάρει το προβάδισμα.

Όλα τα σημαντικά στο ντέρμπι του «Έτιχαντ» έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα στο 13ο λεπτό. Πέναλτι του Γουόκερ στον Μανέ, το εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλάχ και έτσι έγινε το 0-1. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους «πολίτες». Πήραν τα πάνω τους και στο 31ο λεπτό με τον Ζεσούς έφεραν το ματς στα ίσα (1-1). Στο 42′ η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκόμες. Μια παράβαση που καταλογίστηκε με τη βοήθεια του VAR.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Μπρόινε. «Ψάρεψε» τον Άλισον, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ της Λίβερπουλ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε. Η βροχή και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος λειτούργησαν ανασταλτικά για να παιχθεί καλό ποδόσφαιρο και το ματς έμεινε στο 1-1.

Ένα ισόπαλο αποτέλεσμα που άφησε τη Σίτι στους 12 βαθμούς, στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Λίβερπουλ είναι στην τρίτη με 17, στο -1 από την πρωτοπόρο Λέστερ που έχει 18 βαθμούς.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Λαπόρτ, Ντίας, Γουόκερ, Κανσέλο, Ρόντρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Τόρες (61′ Σίλβα), Ζεσούς.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Άρνολντ (63′ Μίλνερ), Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Ζότα, Μανέ, Φιρμίνο (59′ Σακίρι), Σαλάχ.