ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άνετα τα κορίτσια 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Μετς!

Την νίκη με 1-3 σετ μέσα στο Μετς πήραν τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού ανατρέποντας το 1-0 του Παναθηναϊκού. Η νίκη αυτή δίνει πλέον την δυνατότητα στις ερυθρόλευκες να κλειδώσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και φυσικά το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας αν και δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο αν και ο Ολυμπιακός πήγαινε το ματς πόντο πόντο μέχρι το 24-24 και με ένα λάθος της Γιώτα έγινε το 26-24 στο πρώτο σετ.
Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Πράσινες ιδιαίτερα στα μέσα του σετ και με το σκορ 14-14 η Χίπε πήγε στο σερβίς κάνοντας το 15-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ με 25-17 !

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλα τα επίπεδα κάνοντας το 1-2 άνετα με 25-16.

Στο τέταρτο σετ οι Ερυθρόλευκες βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι το 19-17 εκεί όμως και πάλι βρήκαν τον ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν και αυτό το σετ και την νίκη επί του Παναθηναϊκού με 25-21.

Τα σετ: 26-24, 17-25, 16-25, 21-25