ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Άνετα ο Θρύλος τον Πορφύρα

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικρατώντας με 3-0 του Πορφύρα στο κλειστό του Ρέντη.

Tη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, σημείωσε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20,25-9, 25-21)  του Πορφύρα στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Από 17-19, 23-19 και 1-0 σετ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 3-3, όταν από ένα 3-0 σερί του Ολυμπιακού με επιθέσεις τις Τοτσίδου, Φακοπουλίδου και μπλοκ της Αργυρίου διαμορφώθηκε το 6-3. Στη συνέχεια με άσσο της Φακοπουλίδου οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +4 το προβάδισμα τους και πήγαν στο +5, ύστερα από σερβίς της Αλμπάνη που κατέληξε στο φιλέ (10-5). Ακολούθησε ένα σερί των φιλοξενούμενων για το 11-9 και μετά το 14-10, ο Πορφύρας προσπέρασε με νέο σερί στο 14-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές με την Αργυρίου (16-16, 17-17), αλλά ο Πορφύρας ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 στο 17-19. Με δυο διαδοχικές προσπάθειες της αρχηγού Σίας Τοτσίδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 19-19 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Ζιώγα προηγήθηκαν εκ νέου στο 20-19. Με πρώτο χρόνο της Μαρίας Νομικού το σερί του Ολυμπιακού από το 17-19, πήγε στο 4-0 και το σκορ στο 21-19. Ακολούθησε το μπλοκ της Νομικού στη Ροντρίγκεζ για το 22-19 και το νέο μπλοκ άουτ της Ζιώγα στο 23-19. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 6-0, μετά το σερβίς της Ξανθοπούλου που κατέληξε στο φιλέ (23-20), αλλά η Τοτσίδου με επίθεση έφερε το πρώτο σετ μπολ και η ίδια με άσσο τελείωσε το σετ στο 25-20.

Eύκολα στο 2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ φτάνοντας στο 3-0 με την Τοτσίδου και μετά το 3-1, με ένα 7-0 σερί πήγε στο 10-1. Οι φιλοξενούμενες σταμάτησαν στο «ερυθρόλευκο» σερί μειώνοντας σε 10-3, η Ζιώγα απάντησε με ωραία επίθεση για το 11-4, η Φακοπουλίδου έγραψε το 13-4 και η Ζιώγα ξανά, το 14-4 με τη διψήφια διαφορά να επιβεβαιώνει ότι ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Η Τοτσίδου με νέα επίθεση αύξησε στο +11 το προβάδισμα γράφοντας το 16-5. Στην εξέλιξη του σετ, η Παναγιώτα Ξανθοπούλου με άσσο έγραψε το 20-8 και ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στο 25-9 για το 2-0 στα σετ.

Πιο αμφίρροπο αλλά «ερυθρόλευκο» και το 3ο σετ!

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 5-2, όμως στη συνέχεια δέχθηκε την ισοφάριση (6-6) και έμεινε πίσω στο σκορ στο 8-9. Ο Πορφύρας πήγε  στο +2 το οποίο διατήρησε (8-10, 9-11, 10-12, 11-13) και αύξησε στο 11-14, σημείο στο οποίο κάλεσε τάιμ άουτ ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης. Μετά το 12-15 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο με την Φακοπουλίδου (14-15) αλλά ο Πορφύρας κρατούσε το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 16-18, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ του Σπύρο Σαραντίτη. Η Αργυρίου μείωσε με μπλοκ άουτ (17-18) και με μπλοκ της Νομικού, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε μετά από ώρα σε 18-18, όμως μετά λάθος των «ερυθρόλευκων» ο Πορφύρας ανέκτησε το προβάδισμα στο 18-19. Με έξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ η Παναγιώτα Ξανθοπούλου ισοφάρισε εκ νέου σε 19-19 και με δικό της άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο για το 20-19. Ο Πορφύρας ισοφάρισε (20-20), η Φακοπουλίδου πέτυχε το 21-20, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε νέα ισοπαλία (21-21). Από επίθεση της Ροντρίγκεζ που πέρασε άουτ, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στη θέση του οδηγού και με μπλοκ της Αργυρίου, ξέφυγε με +2 (23-21). Η Φακοπουλίδου με ωραία επίθεση έφερε το πρώτο ματς μπολ στο 24-21 και η Ζιώγα με ωραία επίθεση έγραψε το 25-21, για την τελική επικράτηση.

Tα σετ: 3-0 σε 1.19. 25-20 (30’), 25-9 (21’), 25-21 (28’).

1ο σετ:  8-4, 15-16, 21-19, 25-20

2ο σετ: 8-1, 16-5, 21-9, 25-9

3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-21