Aλώβητος!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την φωτιά κόντρα στον Αρη ,αλλά ευτυχώς δεν κάηκε. Πρώτα γιατί δέχτηκε ένα γρήγορο γκολ , απαντώντας με  τα γκολ των Μασούρα και Ελ Αραμπί, και γιατί με την κακή εμφάνιση στο β μέρος έφυγε με ένα μεγάλο διπλό.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς  έβαλε  τον Αβραάμ στην αρχική 11άδα ως παρτενέρ του Σεμέδο  και τον Ελ Αραμπι σε ρόλο φορ αντί του Γκερερο. Από κει και πέρα, ο  Σα ήταν κάτω από τα δοκάρΙα, στα άκρα  Ομάρ και Τσιμίκας- με Μπουχαλάκη –Γκιγέρμε στα χαφ και 10αρι τον Βαλμπουενά .Στα «Φτερά» Ποντένσε και Μασούρας..

Το ματς:  Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό και καλύτερο για τον Αρη. Μόλις στο 7ο λεπτό  από φάουλ του Ματίγια ο Ντιγκινί νίκησε Σεμέδο και Ελ Αραμπί ,που  δεν είχαν  πάρει καλή θέση και με γυριστή κεφαλιά που  χτύπησε πρώτα στο δεξι κάθετο δοκάρι του Σα και κατέληξε στα δίχτυα και κάπως έτσι έκανε το 1-0.

Ματς –ροκ

Ο  Ολυμπιακός είχε τρελή κατοχή μπάλας,  προσπαθούσε είτε με παιχνίδι από τα άκρα ,με «ανεβάσματα» Τσιμίκα ,περισσότερο, και Ομάρ αλλά και εμπνεύσεις του Βαλμπουενά να κάνει κάτι, αλλά η άμυνα του Αρη είχε κοντά τις γραμμές, έκλεινε διαδρόμους και  μάλιστα έβγαινε και σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις , κυρίως με τον Φετφατζίδη που όμως δεν τις ολοκλήρωσε, σε δύο περιπτώσεις σωστά.

Τσιμίκας –Μασούρας- Βαλμπουενά –Ελ Αραμπί =Ανατροπή

Μέσα σε πέντε λεπτά , ο Ολυμπιακός, πάντως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ.  Πρώτα στο 33 ,με τον Τσιμίκα να βγάζει σέντρα και τον Μασούρα με ημίκεφαλιά –ψαράκι να ισοφαρίζει  και πέντε λεπτά αργότερα, από το φάουλ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί ,με όλη του την μεγαλοπρέπεια σκόραρε  με κεφαλιά νικώντας συμπαίκτες και αντιπάλους.

Σημείωση πως ένα λεπτό πριν, ο Ποντένσε είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του είχε πάρει ο Σουντανί..

Το ημίχρονο έληξε στο 1-2 ,με τον Ολυμπιακό να σκοράρει γκολ με τον Σουντανί ,αλλά ο Τζοβάρας ορθώς το ακύρωσε διότι έστω και άθελα του ο Αλγερινός χρησιμοποίησε το χέρι του στην κόντρα που κέρδισε απο  παίκτη του Αρη.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Αρη πιο ζωηρό επιθετικά  ,ενώ ο Μαρτίνς αναγκάστηκε σε δεύτερη αναγκαστικη αλλαγή με τον Τσίμίκα να αποχωρεί με ενοχλήσεις στη μέση  και τον Ολυμπιακό να στερείται άλλου κανονικού αριστερού μπακ αφού ο Κούτρης είχε μείνει εκτός αποστολής με τον Τοροσίδη να παίρνει τη θέση του.

Αρης με κατοχή αλλά όχι ουσία-Κακός Ολυμπιακός

Το ματς προχωρούσε με τον Αρη να έχει κατοχή μπάλας, τον Ολυμπιακο να μοιάζει σαν να βολεύεται με το 1-2 και παραλίγο να το πληρώσει στο 67 με το Ντιγκινί που μπήκε διαγώνια και σούταρε  στην “κλειστή” γωνία του Σα που αντέδρασε εξαιρετικά. Eίναι χαρακτηριστικό ότι την πρώτη του τελική, ο Ολυμπιακός την έκανε στο 77  απο κλέψιμο του Μασούρα και σουτ του νεαρού μέσου που έφυγε άουτ..

Ο Αρης προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσεν α γίνει απειλητικός , ο Ολυμπιακός ρίσκαρε αλλά δεν κάηκε και κάπως έται έφυγε με το διπλό από το “Βικελίδης”

MVP: Χωρίς να είναι ο Γκιγέρμε του πρόσφατου παρελθόντος ο Βραζιλιάνος  ήταν ουσιαστικός μαζί με τον Βαλμπουενά

O αδύναμος Κρίκος: Το μεγαλύτερο κομμάτι των παικτών του Ολυμπιακού στο β μέρος.

H στιγμή: Το γκολ του Ελ Αραμπί που μπήκε γρήγορα και έβαλε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού.

Ο Ρέφερι : Καλό σχετικά παιχνίδι απο τον Τζοβάρα.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Έμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Γκάμα (75’ Μαρτίνες), Ντιγκινί (84’ Τόνσο), Ιντέγε

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας (57′ Τοροσίδης), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (38′ Σουντανί), Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (83′ Γκερέρο)