ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άλλη μια νίκη στο Παπαστράτειο

Η πρόκριση στο Final-8 έχει έρθει ήδη για τον Ολυμπιακό. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να διεκδικήσουν, όσο μπορούν, τη δεύτερη θέση. Έτσι αυτός είναι πλέον ο στόχος. Το βράδυ της Τετάρτης νίκησαν 10-7 τη Γιαντράν Σπλιτ στο Παπαστράτειο. Το αποτέλεσμα ήταν να παραμείνουν «ζωντανοί» στο «κυνήγι» της Προ Ρέκο. Άλλη μια νίκη στο Παπαστράτειο.

• MVP: Μάρτον Βάμος. Ο Ούγγρος περιφερειακός έκανε τη διαφορά με την επιθετική του προσφορά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού. Αν και έμεινε πίσω με 1-0, απάντησε με επί μέρους 6-1 για το 6-2.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γέρκο Μάρινιτς Κράγκιτς. Μπορεί να σημείωσε 3 γκολ, αλλά με 3/8 σουτ δεν βοήθησε ουσιαστικά τη Γιαντράν,.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες για τα 10 γκολ που σημείωσαν κόντρα στους Κροάτες.

Νίκη στο Παπαστράτειο

Όλη η δουλειά για τον Ολυμπιακό έγινε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο. Καθώς οι Κροάτες πήραν το προβάδισμα με 1-0. Αλλά ακολούθησε ένα σερί 6-1, για βρεθεί μπροστά στο σκορ με 6-2, η ομάδα του Μιλάνοβιτς. Αν και στο δεύτερο μέρος το ματς πήγε σε πιο αργό ρυθμό, ωστόσο ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο του ματς. Μιας και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Σπλιτ να πλησιάσει περισσότερο από τα δύο γκολ. Το τέρμα του Βάμος στην εκκίνηση του τέταρτου οκταλέπτου, «κλείδωσε» τη νίκη για τον Ολυμπιακό. Άλλη μια νίκη στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 2-3, 2-1.

• 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Κράγκιτς (κόντρα, 5:48), 1-1 Βάμος (π/π, 5:26), 2-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:12), 2-2 Πέικοβιτς (π/π, 1:50), 3-2 Βάμος (δύο μέτρα, 1:32)
  • 2ο οκτάλεπτο: 4-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:41), 5-2 Μπούσλιε (φουνταριστό, 4:51), 6-2 Βάμος (περιφέρεια, 3:16), 6-3 Μπούκιτς (π/π, 0:39)
  • 3ο οκτάλεπτο: 6-4 Μπούκιτς (περιφέρεια, 7:31), 7-4 Μουρίκης (π/π, 7:10), 7-5 Μπούκιτς (περιφέρεια, 5:30), 8-5 Γκίλλας (π/π, 1:37), 8-6 Μπούκιτς (περιφέρεια, 1:12)
  • 4ο οκτάλεπτο: 9-6 Βάμος (π/π, 4:07), 9-7 Κράγκιτς (πέναλτι, 3:50), 10-7 Φουντούλης (π/π, 1:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Γιούρε Μαρέλια): Μάρσελιτς, Μπούριτς, Κράγκιτς 2, Κάγκαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς 1, Μπούκιτς 3, Ζόβιτς, Τομάσοβιτς, Ντόμπουντ, Σέτκα, Ντούζεβιτς, Άνιτς.