ΜΠΑΣΚΕΤ

Ακόμα μια κούπα έπιασε λιμάνι

Στα ερυθρόλευκα βάφτηκε ακόμα ένας τίτλος την φετινή χρονιά καθώς το τμήμα μπάσκετ των γυναικών κέρδισε στον μεγάλο τελικό τον ΠΑΟΚ με 68-53 και πανηγύρισε για ακόμα μια χρονιά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ο Θρύλος πέρασε στο παρκέ τις Άντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι για τον μεγάλο τελικό απέναντι τον ΠΑΟΚ και η Άντερσον μετά από καλή άμυνα, πραγματοποίησε το 2-0 για την ομάδας της. Παρά το 4-0 σερί του συγκροτήματος του Μασλαρινού, γρήγορα οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν για το 5-4 με την Μάζιτς. Οι κακές επιλογές στην επίθεση απέφεραν το 5-11, αλλά οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι της Άντερσον μείωσαν την απόσταση (9-11).

Μάλιστα η Αμερικανίδα γκαρντ ήταν και ο λόγος για το προσπέρασμα του Θρύλου με δύο βολές 12-11, την ώρα που η Μακόλι, έπειτα από καλή της άμυνα και σουτ «έγραψε» 14-11. Ένα τρίποντο της Σταμάτη ήταν οι τελευταίοι πόντοι του Ολυμπιακού για την πρώτη περίοδο, με το σκορ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας να είναι στο 19-16.

Η Χατζηνικολάου με γκολ φάουλ και η Μάζιτς έπειτα από επιθετικό της ριμπάουντ, έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (25-18), με την Ελληνίδα γκαρντ να πραγματοποιεί μάλιστα και το 27-18. Ένα δίποντο της Άντερσον και το καλάθι της Μάζιτς έφερε το ματς στο 31-20 και η Σπυριδοπούλου με ένα ακόμα γκολ φάουλ του Ολυμπιακού διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά (34-23).

Με δύο σερί τρίποντα η Μάλτση διαμόρφωσε το 40-23, με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον Θρύλο να προηγείται με 15 πόντους (42-27).

Δυνατό το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό και με την έναρξη της τρίτης περιόδου και από τα καλάθια των Καλτσίδου και Σπυριδοπούλου, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 18 πόντους (48-30). Το τρίποντο της Μάλτση διαμόρφωσε το 53-34 και η Μάζιτς ανέβασε την απόσταση από τον ΠΑΟΚ στους 20 πόντους (55-35), με 4 λεπτά να απομένουν για το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έριξε ρυθμό στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ροκάνισε τη διαφορά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα να μπουν στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 55-41.

Νωχελική ήταν αρχή για τον Θρύλο στην επίθεση, όμως η άμυνα λειτουργούσε στην εντέλεια. Για ένα τρίλεπτο οι «ερυθρόλευκες» είχαν σκοράρει μόνο από την γραμμή των βολών, μέχρι να έρθει το τρίποντο της Μάλτση για το 59-43.Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά στο σκορ, η Χατζηνικολάου από τις βολές «έγραψε» το 63-45, με 4 λεπτά να χωρίζουν τον Θρύλο από την τρίτη συνεχόμενη κούπα του Κυπελλούχου Ελλάδος.

Η Μάζιτς ξαναπήγε το ματς στους πόντους (65-45) με τον ΠΑΟΚ ουσιαστικά να έχει παραδώσει τα όπλα. Ο Θρύλος κατέκτησε και αυτό το τρόπαιο, αήττητος και συνεχίζει πλέον απτόητος για ένα ακόμα νταμπλ!