Α(ΠΑΠ)α ένας ΘΡΥΛΟΣ!!!

Με ένα ..σεληνιασμένο Κώστα Παπανικολάου(22π), ένα εκρηκτικό Γιώργο Πρίντεζη(19) ένα Ουίλιαμς -Γκος κομπιούτερ(17) και τον Λε Ντει να παίζει και για τον Μιλουτίνοφ(23 πόντοι), συν την  εξαιρετική άμυνα και τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα όπως  μόνο ο ίδιος ξέρει ,ο Ολυμπιακός νίκησε με 91-87  τη Μπασκόνια και έκανε  ένα ακόμα βήμα για την 4η θέση.

To παιχνίδι είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα του, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να “χτυπήσει”  με τον Πουαριέ στο 5 και τον Βόιγκτμαν στο 4, ελέω της απουσίας του Μιλουτίνοφ.  Ο πρώτος είχε 9 πόντους και ήταν επιβλητικός, ενώ και οι δεύτερος έκανε ζημιά  στην άμυνα των Πειραιωτών.

Με τους Πειραιώτες να βρίσκουν σκορ απο Πρίντεζη και Παπανικολάου (8 και 6 πόντοι αντίστοιχα στην  πρώτη περίοδο)να προηγούνται 20-16 ,αλλά ένα σερί 0-6 έκανε το 20-22.

Φοβερός Λε Ντέι- τρίποντος Γκος-αμυντικά κενά

Ο Λε Ντέι ήταν αυτός που οδηγούσε τον Ολυμπιακό στο σκορ ,έχοντας 8 πόντους , την ίδια ώρα που οι Βάσκοι έβρισκαν στόχο από τα 6.75 με δύο στα δύο ..Ο Χουέρτας  καθοδηγούσε πολύ καλά την Μπασκόνια , αλλά και σκόραρε, με τον Ολυμπιακό ν έχει τον Ούίλιαμς-Γκος με δύο τρίποντα για τις “ερυθρόλευκες” απαντήσεις, αλλά  τους Βάσκους να αντιδρούν  και με ένα 0-7 να αντιδρούν για το 36-43 και τον Ολυμπιακό με τη σειρά του να έχει ένα μικρό σερί 4-0 με Γκος και Πρίντεζη. .

Ο Χουέρτας έκανε το 40-46  με τρίποντο ,ενώ ο Σίλντς με μία στις δύο βολές έκανε το 40-47.  Με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 43-47..

“Παπ οn fire”

O Xoυέρτας συνέχιζε να καθοδηγεί  την Μπασκόνια στο σκοράρισμα ,με τον Πουαριέ να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία(43-51) ,αλλά ο Ολυμπιακός με όπλα την  καλή του άμυνα ,αλλά και την ενέργεια που έβγαζε ο Παπανικολάου έφερε  ένα καλό σερί (12-2) και με καλάθι του Πρίντεζη ,προηγήθηκε με 55-53. την ίδια ώρα ο Χουέρτας είχε τρία φάουλ.  Με το ξέσπασμα αυτό να μην έχει συνέχεια καθώς οι Βάσκοι με ένα αναπάντητο 0-9 έφτασαν στο 55-62 με το τέλος της 3ης περιόδου..

Λε ντέι vs Βιλντόζα και Θρίλερ

Η αντίδραση του Ολυμπιακού  ήρθε δια χειρός Λε Ντέι.. Με τον Αμερικανό να παλεύει και στις δύο πλευρές του γηπέδου και συνολικά τους Πειραιώτες να βγάζουν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση για το 63-66 ,έξι λεπτά πριν το τέλος.

Με το σκορ στο 63-68, ο Γκος μείωσε στους 2 (66-68) με τρίποντο, αλλά ο Λε Ντέι με μία στις δύο βολές έφτασε τη διαφορά στο μείον ένα.

Εξι πόντοι, όμως, με ένα έμμεσο τρίποντο  του Βιλντόζα και ένα τρελό τρίποντο  έκαναν το  67-74, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος . Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει.. Με δυνατή άμυνα και τους Γκος-Λε Ντέι -Πρίντεζη να βρίσκουν στόχο ,η διαφορά μειώθηκε εκ νέου στον ένα πόντο(73-74).

Το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο, ο Ολυμπιακός έχασε δύο επιθέσεις  με τον Ουίλιαμς Γκος και ο Βιλντόζα με τρίποντο  στο τέλος του χρόνου έκανε το 73-77..

Παπανικολάου σαν Σπανούλης και παράταση

Ο Παπανικολάου με δύο βολές έκανε το 75-77,ενώ νωρίτερα ο Βιλντόζα είχε χάσει τρίποντο.

Εν συνεχεία, ο Χίλιαρντ  με μία στις δυο βολές  έκανε το 75-78 και η  επίθεση άνηκε στον Ολυμπιακό που έψαχνε τρίποντο με βάση τη λογική αλλά ο Γκος  με μπάσιμο βρήκε “τρύπα στην άμυνα των Βάσκων για το 77-78 14.3 πριν το τέλος.

Ο Μάντζαρης έκανε φάουλ στον Βιλντόζα ,αυτός  ευστόχησε   σε δύο βολές και στην τελευταία επίθεση ο Παπανικολάου με ένα …σπανούλειο τρίποντο με ταμπλο έκανε το 80-80 και το ματς πήγε παράταση.

Εκεί με ένα ακόμα τρίποντο εκτός λογικής ο Παπ έκανε το 83-80, ο Βιλντόζα  μελιωσε σε 83-82 αλλά ένα σερί 4-0 από Πρίντεζη και Λε Ντει έφεραν το +5(87-82) 2.45 πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακος ξέφυγε με +7(89-82) με δύο βολές του Παπανικολάου,αφού οι Βάσκοι ήταν άστοχοι, ο Τζάνινγκ με τρίποντο μείωσε σε  89-85, αλλά με ένα επιθετικό ριμπάουντ μαγκιάς από τον  Λε Ντέι  σε άστοχο σουτ του Παπανικολάου έκρινε  το ματς ουσιαστικά  με το τελικό 91-87 να καταγράφει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη για τον Ολυμπιακό…