«Καθάρισε ο Γιόβετιτς! [vids]

Λοιπόν, αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει τον Στέφαν Γιόβετιτς, αυτό είναι η αίσθηση του γκολ. Ειδικότερα, ο 33χρονος φορ του Ολυμπιακού το έδειξε και πάλι. Πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του ματς του Μαυροβουνίου με τη Βουλγαρία. Μιας στο έβδομο λεπτό (90’+7) πέτυχε το νικητήριο τέρμα για την εθνική του. «Καθάρισε ο Γιόβετιτς.

Η κλάση του Γιόβετιτς

Ένα δείγμα της τεράστια κλάσης και της εκτελεστικής του δεινότητας πιστοποίησε απόψε ο Στέφαν Γιόβετιτς. Με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις, στο έβδομο λεπτό (90’+7) ο 33χρονος διεθνής φορ του Ολυμπιακού, οδήγησε το Μαυροβούνιο στη νίκη 2-1 κόντρα στη Βουλγαρία. Ειδικότερα στην αναμέτρηση για τον 7ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2024. Επιπλέον, ήταν ένα γκολ σεντερφορίσιο, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με γυριστή κεφαλιά, σε ένα σημείο που το ματς «έκαιγε»!

Επιπρόσθετα, ο Γιόβετιτς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο στο ματς και ήταν καθοριστικός. Αντίθετα δεν ισχύει το ίδιο για τον Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για την Εθνική του, και δεν σκόραρε με πέναλτι στο 60΄. Το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με τον Σάβιτς (45′), η Βουλγαρία ισοφάρισε με τον Μπορούκοφ (79′), για να πετύχει ο Γιόβετιτς το νικητήριο γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έφθασαν στη μεγάλη νίκη, μολονότι αγωνίστηκαν από το 59ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βούγιατσιτς.