ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Τώρα τα μάτια στρέφονται στο Αλεξάνδρειο

Άνευ σημασίας ήταν η σημερινή ήττα του Ολυμπιακού στο Ρέντη από τη Σύρο με 2-3 σετ.

Η ομάδα του Ολυμπιακού που βρέθηκε κάποια στιγμή να χάνει με 0-2 σετ, ανέκτησε δυνάμεις και έκανε το σκορ 2-2. Στο τελευταίο πέμπτο σετ δεν τα κατάφερε και έχασε με 11-15.

Τώρα τα βλέμματα στρέφονται στη Θεσσαλονίκη όπου ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το κύπελλο Ελλάδος.

Το ματς

Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ νωθρά στον αγώνα, χωρίς να καταφέρουν να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης σε κανένα τομέα. Το γεγονός αυτό τους οδήγησε σε πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας με αποτέλεσμα να προηγηθεί 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε σχεδόν την ίδια εικόνα με τον Μπόσκαν να ανακατεύει την« τράπουλα» και να περνάει τον Φράγκο στην θέση του Αγκάμεζ στις τελευταίες φάσεις του σετ το οποίο κατέληξε στο Φοίνικα με 21-25.

Στο τρίτο σετ ξεκίνησε η αντεπίθεση του Θρύλου. Στην θέση του Στιβαχτή πέρασε ο Φιλίποφ και ο Φράγκος αντικατέστησε τον Τσούπκοβιτς. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, μείωσε τα λάθη και με τον Αγκάμεζ στις τελευταίες φάσεις του σετ να παίρνει πρωτοβουλίες στον επιθετικό τομέα, κέρδισε το σετ με ένα μονό μπλοκ του Κολομβιανού σε επίθεση του Μρντάκ (28-26).

Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκοι πάντα με τους Φιλίποφ και Φράγκο μέσα στην εξάδα τους, βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο, ανέβασαν τα στατιστικά τους σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους και το κέρδισαν εύκολα με 25-17 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αν προσθέσουμε και τον εκνευρισμό που προκλήθηκε σε όλους από δυο φάσεις που φαίνεται να έχασαν οι διαιτητές (στο 6-8 ο Ρεϊνάλντο φαίνεται να πατάει γραμμή στο σερβίς, οι διαιτητές δεν δείχνουν την παράβαση και το σκορ γίνεται 6-9 και στο 6-10 σε ένα καρφί του Εφραιμίδη, η μπάλα φαίνεται να φεύγει άουτ με τους διαιτητές να δείχνουν μπλοκ άουτ και το σκορ να γίνεται 6-11). Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν σε 11-13 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής καθώς ο Φοίνικας έφτασε στο 11-15 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μρντακ 11-15.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Τα σετ: 2-3 σε 1:57’ 22-25 (25’), 21-25 (25’), 28-26 (29’), 25-17(22’), 11-15 (16’)