Ερυθρόλευκος θρίαμβος στο ντέρμπι

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι των «Αιωνίων» με το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη να παίρνει τη νίκη με 78-37 επί του Παναθηναϊκού και να πανηγυρίζει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Τίκβιτς και με τρίποντο της Τόμας προηγήθηκε με 5-0. Η Σταμάτη με τέσσερις πόντους διαμόρφωσε το 9-2, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 6-0 σερί για το 9-8. Με δίποντο της Τζόνσον έγινε το 11-8, με την Τίκβιτς να την ακολουθεί για το +5 (13-8) με τρία λεπτά για το δεκάλεπτο. Μία καλή άμυνα του Ολυμπιακού έφερε το κλέψιμο της Σταμολάμπρου και το λέι απ (15-8) με τον Θρύλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 19-8.

Οι «ερυθρόλευκες» παρά το 21-8 της Τίκβιτς, είχαν ένα κακό αγωνιστικό διάστημα με τις τυπικά φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 22-18. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα, βρήκε περιφερειακές λύσεις και προσπέρασε με 29-18 έπειτα από τρίποντο της Σπυριδοπούλου.

Το 9-0 σερί έγινε από βολές της Τόμας (31-18) με την Σταμάτη να προσθέτει ένα ακόμα τρίποντο για τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 36-20. Η ομάδα του Πειραιά πίεσε μέχρι τέλους και το 39-20 ήταν το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» στα αποδυτήρια.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε από την Νικολοπούλου με τον Θρύλο να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 21 πόντους (41-20). Η Σταμολάμπρου «χτύπησε» από το τρίποντο για το 44-22, με την Σταμάτη να πετυχαίνει το 46-22 μετά από λέι απ.

Ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, οι «πράσινες» μείωσαν σε 46-26, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι το χειρότερό του στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος πέρασε με το σκορ στο 49-28 και γρήγορα έτρεξε ένα 8-0 σερί για να προηγηθεί με 57-48 και να αναγκάζει σε τάιμ άουτ τον Παναθηναϊκό. Η Τζόνσον έδωσε προβάδισμα 31 πόντων (59-28) με δίποντο, με την Παυλοπούλου αρχικά και την Λίτση στη συνέχεια να σκοράρουν για το 63-31. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και βρήκε κι άλλο σκορ. Η Σπυριδοπούλου και η Σταμολάμπρου έκαναν το 71-33 και η Παυλοπούλου έστειλε το ματς στους 40 πόντους. Το 78-37 αποτυπώνει τη διαφορά των δύο ομάδων.

Πρώτη σκόρερ στην 105η σερί νίκη της ομάδας μπάσκετ γυναικών του Θρύλου σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους, ενώ από 11 σκόραραν οι Εβίνα Σταμάτη και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37