ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρυλικό “εξπρές”!

Δυναμική εκκίνηση στο EuroCup πραγματοποίησε ο Θρύλος που επικράτησε με 69-50 της Γκορζόβ στο ΔΑΚ Γλυφάδας όπου έδωσαν το παρών περισσότεροι από 600 φίλαθλοι του. Οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και απέδωσαν πολύ ωραίο μπάσκετ, σε αρκετά χρονικά σημεία της αναμέτρησης της 1ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου. Ο Ολυμπιακός παρά τη δεδομένη και σημαντική απουσία της Εβίνας Μάλτση λόγω τραυματισμού, ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος, και ελέγχε απόλυτα το ρυθμό από την αρχή έως το τέλος. Διατήρησε το προβάδισμα το οποίο αύξανε σταδιακά όσο περνούσε η ώρα και δεν έδωσε το δικαίωμα στην Γκορζόβ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό.

Επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του!

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν κλειστό με χαμηλό σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και έφτασε στο 12-2 με καλάθι και φάουλ της Ιβόν Άντερσον (4:10).  Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν το δεύτερο μόλις καλάθι, 2:15 πριν τη λήξη της περιόδου με την Γκορζόβ να μειώνει σε 12-4, όμως από δύο εύστοχες βολές της Στέλλας Καλτσίδου και ένα τρίποντο της Μίρνα Μάζιτς ο Θρύλος έφτασε στο 17-4. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 19-8 υπέρ του Ολυμπιακού ύστερα από δίποντο της Αφροδίτης Κοσμά.

Διατήρησε τον έλεγχο ο Θρύλος!

Το ίδιο δυναμικά ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκες» στη 2η περίοδο με την Καλτσίδου να σκοράρει κάτω από την ρακέτα για τον 21-8 και την Κοσμά μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (24-8, 8:23). Ακολούθησε ένα σερί  5-0 της Πολωνικής ομάδας η οποία μείωσε σε 24-13 (6:13), αλλά η Βικτόρια Μακόλι ευστόχησε από πλάγια θέση σημειώνοντας το 26-13. Στη συνέχεια η Καλτσίδου πέτυχε το 28-16 για να κλείσει το ημίχρονο με το +14 υπέρ του Θρύλου και σκορ 34-20.

Με το πόδι στο «γκάζι» στην 3η περίοδο!

Με το πόδι στο «γκάζι» μπήκε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο και χάρη στα διαδοχικά τρίποντα της Όλγας Χατζηνικολάου και της Ιβόν Άντερσον εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους φτάνοντας στο 44-24 (7:50). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Θρύλο ο οποίος «χτύπησε» στο ανοικτό γήπεδο, βρίσκοντας λύσεις στον αιφνιδιασμό. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι στον αιφνιδιασμό από την Άντερσον (48-24, 50-24) και ένα καλάθι και φάουλ και πάλι στον αιφνιδιασμό από την Χατζηνικολάου έφεραν το σκορ στο 53-26.  Αυτό το +27 «μαρτυρούσε» ξεκάθαρα την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία με την 3η περίοδο να κλείνει στο 57-39.

Και ήρθε η πρώτη νίκη!

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η Γκορζόβ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, μείωσε σε 61-45, όμως ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο και επανέφερε τη διαφορά στους 20 πόντους 65-25, δυο λεπτά περίπου πριν τη λήξη της αναμέτρησης η οποία ολοκληρώθηκε με 69-50.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 34-20, 57-39, 69-50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 8 (2/3 τριπ.), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 10 (2/2 τριπ.,5 ασσίστ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 18 (1 τριπ.), Μακόλι 16 (9 ριμπ.), Σπυριδοπούλου, Κοσμά 5 (1 τριπ.), Καλτσίδου 12 ( 7 ασσίστ)

Γκορζόβ (Ντάριους Ματζιεβεύσκι): Σπένσερ 4, Ρουτσίκαβα 15, Πρεζέλι 8, Ντόντερς 3, Γιαβόρσκα 2, Πάλακ 2, Σζάουτερ 4, Μισιέκ 2, Στλίματς 3, Σγουόρντς 7

Πηγή: osfp.gr