Τα λάθη δεν έφεραν το 2-0

Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Ολυμπιακός. Παρότι έκανε κακή εκκίνηση στο ματς και βρέθηκε στο -13 (27-14) στο πρώτο δεκάλεπτο, αντέδρασε. Για να καταφέρει να περάσει μπροστά με τον εξαιρετικό Γκος (54-55, 28′). Ωστόσο τα 19 λάθη που έκανε ο Θρύλος και έδωσαν 25 πόντους στην Μπαρτσελόνα, οδήγησαν τους Καταλανούς στην επικράτηση με 77-69. Άρα η σειρά είναι στο 1-1. Στη συνέχεια, ακολουθούν τα δύο ματς στο ΣΕΦ. Πιο συγκεκριμένα, την Μεγάλη Τρίτη (21:30) και την Μεγάλη Πέμπτη (19:45). Τα λάθη δεν έφεραν το 2-0.

• Ο MVP: Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Αμερικανός πέτυχε 24 πόντους (10/16 σουτ) με 4/7 τρίποντα, ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η Μπαρτσελόνα πέτυχε 25π. από τα 19 λάθη του Θρύλου, ενώ εκείνος 5 από τα 10 των Καταλανών.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αϊζάια Κάνααν. Κακή βραδιά για τον «ερυθρόλευκο» γκαρντ με 0/4 τρίποντα και 2 πόντους σε 17:48.
  • THE POINT: Η αναλογία ασίστ/λαθών. Η Μπαρτσελόνα είχε 21/10 και ο Ολυμπιακός 18/19! Αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ (14-9).

Ισπανική επίθεση

Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νευρικά στο ματς (σ.σ.: 7-2, 2′) με τον «ζεστό» Πίτερς (8π.) κατάφερε να προηγηθεί 8-7 (4′). Όμως μετά το καλάθι του Φαλ (12-12, 7′), η ομάδα «μπλόκαρε». Το αποτέλεσμα ήταν το σερί 11-0 των Καταλανών για το 23-12 (9′) με τον Πάρκερ (9π.). Ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε με +13 για τους Καταλανούς. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 2/12 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι 10/16 δίποντα.

Ήταν Ολυμπιακός

Αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έγινε πιο δυνατός στην άμυνα. Επίσης η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια. Έτσι με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε 27-20 (12′). Αν και η Μπαρτσελόνα κράτησε το +10 με τον Αμπρίνες (32-22, 14′), ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση. Μιας και με διψήφιο (10π.) Σακίλ πλησίασε σε 34-30 (15′). Όμως ο Ολυμπιακός «κόλλησε» λίγο, για το 41-30 των γηπεδούχων (18′). Ακολούθως, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο 43-37 του ημιχρόνου με τον Πετρούσεφ.

Μεγάλη «μάχη»

Όπως φάνηκε, το… πάθημα του πρώτου δεκαλέπτου, δεν έγινε μάθημα. Καθώς οι Καταλανοί άρχισαν με 5-0 την περίοδο, για το 48-37 (22′). Αλλά ο Θρύλος συνέχισε να παίζει στο δικό του τέμπο. Καθώς μετά το 50-42 σήμανε την αντεπίθεσή του. Ειδικότερα με τον καταλυτικό Γκος. Μιας και μετά το 52-44 (25′), οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 11-2 με τον Νάιτζελ (8π.) να τους βάζει μπροστά με 55-54 (28′). Όμως τα επιθετικά ριμπάουντ κράτησαν μπροστά τους Καταλανούς (60-57).

Τα λάθη κοστίζουν!

Έτσι το ματς άρχισε από την αρχή. Εξάλλου, το 4ο φάουλ του Γκος (9:26) άλλαξε τα δεδομένα. Επίσης, οι Καταλανοί πέτυχαν τέσσερα καθοριστικά τρίποντα ως το 36′, με Αμπρίνες και Πάρκερ (σ.σ.: από δύο). Μετά το 60-59 με τον Πετρούσεφ (32′), η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +10 (74-64). Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι είχαν επί μέρους 14-7 ως εκείνο το σημείο της περιόδου. Παρότι ο Πίτερς με προσωπικούς πόντους μείωσε 76-69 (38′), τα 7 λάθη στο δεκάλεπτο διαμόρφωσαν το 77-69. Τα λάθη δεν έφεραν το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.