Ξεπέρασε το άγχος και τη Βιλερμπάν

Άλλη μια νίκη για τον Ολυμπιακό, η 19η φετινή στην Euroleague. Ωστόσο αυτή ήρθε μέσα από… 40 κύματα. Διότι ο Ολυμπιακός έδειχνε ως το 15′ να ελέγχει απόλυτα την εικόνα του ματς. Αλλά έχασε το μυαλό του. Επομένως η «θολούρα» έμπλεξε τα πράγματα και η γαλλική ομάδα άρχισε να κάνει… όνειρα για «διπλό» στο ΣΕΦ. Ωστόσο εκεί ο Θρύλος γύρισε το… τσιπάκι, πάτησε το… γκάζι, έκανε σερί 18-0 και τελείωσε το ματς. Κατά συνέπεια, η νίκη 80-64 ήρθε απολύτως δίκαια, αν και την επισκίασε ο τραυματισμός του Πετρούσεφ. Ξεπέρασε το άγχος και τη Βιλερμπάν.

• Ο MVP: Μουσταφά Φαλ. Ήταν κυριαρχικός στο πρώτο δεκάλεπτο (10π.) και στο τελευταίο με ασίστ (4) και κοψίματα (4).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 18-0 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» από το 34′ ως τα 46,7” και μετέτρεψαν το 59-61 σε 77-61!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σαρλς Καουντί. Ο γκαρντ της γαλλικής ομάδας πέρασε… απαρατήρητος. Διότι είχε 0/2 σουτ σε 16:09 συμμετοχής.
  • THE POINT: Η άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο, καθώς κράτησε την ASVEL χωρίς καλάθι για 6:21.

Φαλ κυρίαρχος

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει στον Γάλλο σέντερ του Ολυμπιακού. Καθώς μπήκε… φουριόζος στο παρκέ! Διότι ήταν ασταμάτητος μέσα στο καλάθι της Βιλερμπάν. Έτσι κανείς από τους Γάλλους δεν μπόρεσε να τον περιορίσει. Ακόμα κέρδισε κατά κράτος τις «αερομαχίες» με τον Γιουσουφά Φαλ! Ειδικότερα στο σερί 14-0 έκανε ο Ολυμπιακός πέτυχε 9 πόντους. Ώστε το 3-4 (3′) να γίνει 17-4 (7′). Ωστόσο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, η γαλλική ομάδα μείωσε στους 8 πόντους. Αλλά σε αυτήν την περίοδο, ο Θρύλος είχε διπλάσια ριμπάουντ (10 με 5), ενώ η ASVEL 5/12 σουτ!

Στο φινάλε μπλόκαρε

Τη.. σκυτάλη από τον Φαλ πήρε ο Πετρούσεφ, στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Καθώς ο Σέρβος έδειξε σε καλό βράδυ. Μιας και ως το 15′ ήταν απόλυτα εύστοχος στις επιθέσεις που πήρε (6π. με 3/3διπ.). Πιο συγκεκριμένα πέτυχε τόσο το 24-14 (12′) όσο και το 28-20 (15′). Αλλά ήταν άτυχος διότι χτύπησε στο δεξί γόνατο και αντικαταστάθηκε 2:34 πριν το ημίχρονο. Εν τω μεταξύ, ο Ολυμπιακός άνοιξε το ρυθμό. Ακόμα βρήκε τρίποντο με Λαρεντζάκη και Γουόκαπ και η διαφορά πήγε στους 14 (36-22) στο 17′. Όμως μετά το νέο τρίποντο του Λάρι (39-25, 18′), η Βιλερμπάν «απάντησε» με 10-4 και έκλεισε το πρώτο μέρος στο -8.

Επιθετική «εμπλοκή»

Στη συνέχεια, στην 3η περίοδο, ο Θρύλος έχασε τη συγκέντρωσή του, την ενέργειά του, αλλά και την ευστοχία τους. Διότι ήταν ένα δεκάλεπτο που μέτρησε 4/12 δίποντα. Όπως και 0/5 τρίποντα. Ακόμα έκανε 4 λάθη, ενώ η ASVEL 3 κλεψίματα. Ειδικότερα με τους Τζάκσον και Λοβέρν οι Γάλλοι ξαναμπήκαν στο ματς. Ο Θρύλος χρειάστηκε 3 λεπτά για να σκοράρει (45-40, 23′). Έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά τα πρώτα λεπτά (45-47, 25′). Η δυσκολία στο σκοράρισμα ήταν φανερή, με πολλά χαμένα λέι άπ! Κατά συνέπεια δεν ήταν… παράλογο που το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πρωταθλητές Ελλάδας πίσω στο σκορ, έστω και με έναν πόντο.

Ξεπέρασε το άγχος

Όμως στα πρώτα 4 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έδειξε εγκλωβισμένος. Όχι στο παιχνίδι της γαλλικής ομάδας. Αλλά στον κακό του εαυτό. Το αποτέλεσμα ήταν η Βιλερμπάν να το… πιστέψει. Διότι έβρισκε λύσεις, ήταν μέσα στο ματς και με το καλάθι του Ντε Κολό (σ.σ.: 6:32 για το φινάλε) προσπέρασε 59-61. Όπως αποδείχθηκε, ήταν το σημείο… αναφοράς του ματς. Καθώς ο Ολυμπιακός άλλαξε εντελώς προσέγγισε. Έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα. Δεν άφησε στους Γάλλους να σκοράρουν εντός παιδιάς για 6:21, ενώ «έτρεξε» σερί 18-0. Ειδικά οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ έδωσαν πολλή ενέργεια, ενώ ο Πίτερς έβαλε μεγάλα σουτ. Επομένως, το 59-61 έγινε 77-61 και το έργο… σχόλασε στα 46,7”! Ξεπέρασε το άγχος και τη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.