Με το μυαλό στη Ροζελάρε

Λίγα 24ωρα μετά το ματς με την Ζάκσα, αλλά πριν το πρώτο εντός έδρας με την Ροζελάρε, ο Ολυμπιακός συνέχισε το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Μιας και το μεσημέρι του Σαββάτου, ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε 3-0 την Καλαμάτα 80. Ωστόσο πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ! Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν φόρτσαραν. Αλλά ήταν αισθητό πώς η σκέψη τους ήταν και στο ματς που έρχεται την προσεχή Τετάρτη για το CEV Champions League. Δηλαδή το πρώτο του ομίλου στο «Μελίνα Μερκούρη». Με το μυαλό στη Ροζελάρε.

Άνετα το πρώτο σετ

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή πώς ήθελε να επιβάλλει το ρυθμό του. Έτσι με την επίθεση και τους δύο διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο προηγήθηκε 8-5. Στη συνέχεια, με την πάιπ του Γερμανού ακραίου έκανε το 10-6, ενώ με πρώτο χρόνο του Τζούριτς το 14-10. Αν και η Καλαμάτα 80 μείωσε σε 14-12, η επίθεση του Ζουπάνη και τα διαδοχικά μπλοκ από Κουμεντάκη και Τζούριτς έκαναν το 17-12. Ειδικότερα, ο Έλληνας ακραίος τελείωσε αρκετές φάσεις για το 18-13, το 20-14 και το 22-15. Επιπλέον, με επίθεση του Ιντάλγκο, μπλοκ του Τζούριτς και άσσος του Γκουσταβάο, ο Θρύλος έκλεισε το πρώτο σετ με 25-16.

Στο τέλος ήταν αποφασιστικός!

Όμως το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη ιστορία. Καθώς το σκηνικό άλλαξε εντελώς σε σχέση με το πρώτο. Το μπλοκ του Χριστόφα έκανε το 4-5 και εκείνο του Κ. Δαλακούρα το 5-7. Επίσης, με επίθεση του Οκάμπο και άσσο του Χριστόφα, η Καλαμάτα 80 πήρε άλλους δύο σερί πόντους για το 6-11. Επιπλέον, οι Μεσσήνιοι κράτησαν το +4 (11-15) με τον Οκάμπο. Αλλά εκεί ο Ολυμπιακός «ξύπνησε». Σερί 4-0 με τρεις πόντους του Κουμεντάκη, οι δύο με μπλοκ, για το 15-15. Νέο +3 της Καλαμάτας 80 (15-18), αλλά ο Θρύλος μείωσε σε 18-19 με τον Γκουσταβάο.

Οι Μεσσήνιοι έφτασαν σε σετ μπολ με τον Οκάμπο (22-24), αλλά ο Στερν και το μπλοκ του Κουμεντάκη έκαναν το 24-24. Επιπρόσθετα, το σετ ήταν συναρπαστικό. Η Καλαμάτα 80 είχε άλλα τρία σετ μπολ (24-25, 25-26 και 28-29). Αλλά και ο Ολυμπιακός τέσσερα (27-26, 28-27, 30-29 και 31-30). Ωστόσο ο πρωταθλητής, το τελευταίο του, το αξιοποίησε. Καθώς ο Ιντάλγκο έκανε το 31-30 και με άσσο το 32-30 για το 2-0 σετ. Με το μυαλό στη Ροζελάρε.

Η σκέψη στη Ροζελάρε

Επίσης ο Ολυμπιακός είχε άλλους δύο… αντιπάλους. Καταρχάς την κούραση από τα συνεχόμενα ματς. Επιπλέον, τη σκέψη στο μεγάλο ματς της Τετάρτης, με τη Ροζελάρε στο «Μελίνα Μερκούρη». Το αποτέλεσμα ήταν να μπει νωθρά και στο τρίτο σετ. Έτσι βρέθηκε πίσω με 3-0, με την επίθεση του Κόενεν. Ακόμη, αυτό το +3 για την Καλαμάτα 80 κράτησε ως το 5-8. Όμως, εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 με την επίθεση του Στερν και τον άσσο του Τζούριτς, ενώ προσπέρασαν (9-8) με το μπλοκ του Τράβιτσα.

Ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας. Βέβαια προηγήθηκαν 17-14 με Κουμεντάκη και Στερν. Μετά, η επίθεση του Σλοβένου διαγώνιο και ο άσσος του Τζούριτς έκαναν το 20-16. Εντούτοις, η Καλαμάτα 80 δεν μείωσε, αλλά επέστρεψε για τα καλά και ισοφάρισε 22-22 με το λάθος του Τζιάβρα. Παρόλο αυτό, τα μπλοκ των Γκουσταβάο και Τζούριτς έφεραν το 24-22, για να τελειώσει το σετ με την επίθεση του Ιντάλγκο (25-22) για το 3-0. Με το μυαλό στη Ροζελάρε.

Τα σετ 3-0 σε 1.25: 25-16, 32-30, 25-22.

• 1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16
  • 2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 32-30
  • 3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-19, 25-22

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλου και της Καλαμάτας 80 από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 12 (9/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 90% υπ. – 80% άριστες), Ζουπάνι 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (2/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/21 επ., 3 άσσοι, 59% υπ. – 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 63% υπ. – 53% άριστες), Στερν 10 (8/12 επ. 2 μπλοκ).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Αλεξάκης 1 (1/2 επ.,), Χριστόφας 6 (3/6 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γουέστ 1 (1/2 επ.), Οκάμπο 16 (14/37 επ., 2 μπλοκ), Κόενεν 4 (3/14 επ., 1 άσος, 45% υπ. – 35% άριστες) / Ντάκουρης Β. (λ., 43% υπ. – 36% άριστες), Μαντέκας 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Σαλωνίτης, Λυκουρέσης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ)